Skip to content

Halíkova a Semínova mediální církev

08/10/2009

Halíkova a Semínova mediální církev

Chci reagovat na polemický článek Tomáše Halíka Stále rozzlobený Semín, který napsal do Lidových novin 2. 10. 09. Reaguje na kritický článek pana Semína na jeho vlastní adresu nazvaný Halíkova televizní církev. V „odvetném“ článku Halík portrétuje Semína jako zarytého tradicionalistu, mentálně vězícího v jakémsi dávném století, který si věci „příznačně vysvětluje jakýmsi spiknutím“. Vidí ho tedy jako zastánce konspiračních teorií, což je člověk v obecném povědomí zařazen na úroveň třeba popírače holokaustu nebo klinického blázna. Nemyslím si, že by se tito dva pánové ješitně hádali o místo na mediálním slunci. Ačkoli pan Halík se pravděpodobně „ohřál“ víc, jsou oba dost distingvovaní na to, aby věděli že jde princip – tedy že oba representují vyšší zájem.

Média, která v dnešní době doslova zajala lidskou mysl (nemyslím jen noviny), nebo alespoň okupují její podstatnou část, jsou schopna lidem ukazovat naprosto alternativní obraz světa, než jaký odpovídá skutečnosti (čili lžou). Často bývají sofistikovaným nástrojem propagandy (manipulace veřejného mínění, PR politického establishmentu) tím, že určité věci zdůrazňují nebo jim nedávají pozornost (nebo prostě lžou). Semín, na rozdíl od Halíka píše, vyjadřuje se, přednáší o skutečných problémech (těch nejvíc palčivých). Je to jako s ekumenismem – tam kde si bude Halík lámat hlavu, jak vést ekumenický rozhovor s rabínským judaismem, tam Semín řekne, že je těžko možné jej vést, když Talmud uráží matku Ježíše Krista Marii (pro věřící Matka Boží), když ji označuje za prostitutku – těžko si při takovémto urážlivém postoji jedné strany představit upřímný dialog. Zkrátka – když hovno vletí do větráku (a naše doba je toho svědkem), není čas na „relativizování relativismu“. Je čas na to upozornit na hrozící ztrátu osobní svobody a lidské důstojnosti, hrozící (nebo faktickou) ztrátu suverenity zemí nejen v Evropě, na zvůli jistých mocenských uskupení tohoto světa, atd.

To poslední, co česká společnost a katolická církev potřebuje, je další člověk, který se v ekumenickém rozhovoru poplácává po zádech s Dalajlamou, který podle historika M. Parentiho byl 20 let na výplatní pásce CIA a který kromě kritiky Číny mlží slovy o „Jednom světě“.

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: