Skip to content

SHOCK: Nobelovu cenu za mír získal Obama!!!

09/10/2009

us_military_spendingchart-cost-of-war_02

 

– cenu míru dostal člověk, který nedodržel slib o zavření věznice na Guantanamu, udržuje ve světě asi 1000 vojenských základen a plánuje  výstavbu dalších šesti v Kolumbii, pokračuje v nelegální válce v Afganistánu a okupaci Iráku, jež plánuje rozšířit resp. prodloužit, a to v době kdy USA zažívají silný ekonomický a sociální úpadek, neprošetřil válečné zločiny předešlé administrativy, pokračuje v politice nesmyslných bezpečnostních opatření, špehování, omeování osobních svobod a dalších orveliánských opatření, které prosadily neokonservatici, bez opodstatnění vojensky vyhrožuje Iránu (proč asi?). Obama je servil zájmů finanční oligarchie a vojenského průmyslu.

Nobelovu cenu za mír získal Obama

Oslo – Nositelem Nobelovy ceny za mír pro letošní rok se stal americký prezident Barack Obama. V Oslu to dnes oznámil Norský Nobelův výbor, čímž u účastníků slavnostního vyhlášení vyvolal značné překvapení.

Výbor Obamu ocenil za „mimořádnou snahu o posílení mezinárodní diplomacie a spolupráce mezi národy“, když vyzdvihl vstřícnost prezidenta Spojených států vůči muslimskému světu, jeho úsilí o obnovení dialogu na Blízkém východě a úsilí o globální jaderné odzbrojení.

„Jen vzácně se podaří nějaké osobnosti do takové míry upoutat světovou pozornost a dát lidem naději na lepší budoucnost… Jeho diplomacie vychází z toho, že kdo chce vést svět, musí tak činit na základě hodnot a postupů, které sdílí většina světové populace,“ vysvětlil své rozhodnutí Nobelův výbor.

„Prezident Obama vytvořil nové ovzduší v mezinárodní politice. Centrální pozici opět získala mnohostranná diplomacie s důrazem na roli, kterou mohou hrát Spojené národy a další mezinárodní instituce,“ uvedl dále výbor.

Osmačtyřicetiletý Obama, který se stal nositelem Nobelovy ceny za mír jako třetí úřadující americký prezident, byl vybrán z rekordního počtu 205 kandidátů. Jeho zvolení pozorovatele překvapilo.

Již od prvního okamžiku, kdy čerstvý předseda Norského Nobelova výboru Thorbjörn Jagland vyslovil Obamovo jméno, bylo v sále Nobelova institutu v Oslu cítit velké rozčarování. Ačkoliv prezident Spojených států patří k těm vůbec nejznámějším z letošních uchazečů, jeho navržení na nejprestižnější světovou mírovou cenu bylo v minulých dnech zmiňováno spíš jako kuriozita než jako reálná šance. Norský Nobelův výboru byl však nakonec jiného názoru.

V úvodních dotazech norských novinářů směrem k Jaglandovi padala slova jako „tristní“ či dokonce „populistická“ volba úřadujícího prezidenta hlavní světové velmoci. Jak mohl výbor ocenit někoho, kdo prezidentem není ještě ani jeden celý rok a kdo své předvolební sliby zatím nijak přesvědčivě nerealizoval?

„Neocenili jsme to, co chce Obama učinit v budoucnosti, ale to, co již v průběhu minulého roku udělal,“ tvrdil Thorbjörn Jagland. Odměna za aktuální příspěvek ke zlepšení světa a k nenásilnému řešení konfliktů v právě uplynulém roce je podle Jaglanda přesně v souladu s poslední vůlí Alfreda Nobela. O pár minut později však stejný předseda Norského Nobelova výboru prohlásil, že cenou pro Obamu chce výbor podpořit jeho budoucí úsilí.

Američtí novináři se ptali na to, jak může být oceněn člověk, který má v blízké budoucnosti posílit americkou armádu v Afghánistánu, a zda cena pro čerstvě úřadujícího amerického prezidenta není přímou intervencí do americké vnitřní politiky. Ani tady se nedočkali přesvědčivé odpovědi. Thorbjörn Jagland však cenu pro Obamu překvapivě srovnal s cenou pro bývalého západoněmeckého kancléře Willyho Brandta, který byl v roce 1971 rovněž podpořen již v poměrně rané fázi své „východní politiky“, směrující ke zlepšení vztahů mezi Západem a Východem za studené války.

Barack Obama nebyl podle slov bývalého norského sociálnědemokratického premiéra a nového tajemníka Norského Nobelova výboru Jaglanda o svém ocenění informován s předstihem. „Báli jsme se možného úniku informací a navíc jsme nechtěli prezidenta budit, když je ve Spojených státech ještě noc,“ komentoval tento bod Thorbjörn Jagland.

Nobelovu cenu za mír získali před Obamou také americký prezident Theodore Roosevelt v roce 1906 a Woodrow Wilson v roce 1919. Držitelem ocenění je i exprezident USA Jimmy Carter, který ji ovšem dostal po skončení svého funkčního období v roce 2002.

Gratulaci k získání ceny zaslal prezidentu Obamovi bývalý český prezident a známý ochránce lidských práv Václav Havel. Amerického prezidenta si Havel váží, řekla ČTK jeho tajemnice Sabina Tančevová.

Loni byla Nobelova cenu za mír udělena bývalému finskému prezidentovi Marttimu Ahtisaarimu za jeho vyjednavačské a zprostředkovatelské úsilí při mezinárodních konfliktech.

Předávací ceremoniál, na kterém všichni letošní laureáti převezmou finanční odměnu v hodnotě deseti milionů švédských korun (zhruba 25 milionů Kč), diplom a zlatou medaili, se uskuteční tradičně 10. prosince, v den výročí smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela.

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: