Skip to content

Ledovce tají, ledovce rostou…

25/11/2009

VĚDA: O neposlušných ledovcích

neviditelnypes.lidovky.cz, 25. listopadu 2009

Glaciologové dělí ledovce na kontinentální a horské. Mezivládní panel pro klimatické změny při OSN (IPCC) je zřejmě bude dělit na poslušné a neposlušné. K těm, kterým hrozí od IPCC trojka z chování, patří ledovce Himálaje a Karakoramu. Jejich hlavním prohřeškem proti dobrým mravům je fakt, že se neřídí příslušnými dokumenty Panelu a odmítají tát.

„V Himálaji ustupují ledovce rychleji než v jakékoli jiné části světa a pokud stávající tempo ústupu nezpomalí, existuje vysoká pravděpodobnost, že při stávající rychlosti oteplování Země tyto ledovce zmizí do roku 2035 nebo dokonce ještě dříve.“

To tvrdí poslední zpráva IPCC z roku 2007. Indická delegace při OSN se proti tomuto textu ohradila, ale plénum IPCC bylo přesvědčeno, že zná situaci v Indii lépe než „domácí“, a alarmující text o stavu himálajských ledovců schválilo.

Někteří indičtí glaciologové se nevzdali a nejnovější studie Vijaye Kumara Rainy, který po dlouhá léta pracoval v Geologické službě Indie, dokazuje, že tak jednoznačné a jednoduché to s himálajskými ledovci není. Studie zaujala redaktory prestižního vědeckého časopisu Science. Není divu. Obvyklý scénář vývoje himálajských ledovců je následující. Během „Malé doby ledové“ na počátku 19. století se ledovce rozrostly. O sto let později nastal jejich ústup. Od roku 1960 zmizela plná pětina hmoty himálajských ledovců. Raina ale ve své studii „Himalayan Glaciers: A State-of-Art Review of Glacial Studies, Glacial Retreat and Climate Change“ tvrdí, že v poslední době se tempo ústupu mnoha ledovců zpomalilo, jiné jsou stabilní a další se dokonce rozrůstají.

-pokračování: VĚDA: O neposlušných ledovcích

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: