Skip to content

Zajímavý článek z Britských listů

20/12/2009

Nový světový řád: Demokracie?

Britské listy, 27.11.2009

Už jste slyšeli, že „Občan není schopen rozhodnout co je ve veřejném zájmu“, nebo „zaveďte přímou demokracii a lidé si odhlasují, že nebudou platit daně“? Jako by byla i demokracie, ve které nevládnou lidé. Tak např. víme, že míra zdanění není pro kvalitu služeb, která poskytuje stát, rozhodující, tím je právě přerozdělování a efektivní využívání prostředků. (V Čechách např. do zbrojení 50 miliard, na školství 8 miliard – a na zdravotnictví?) I jiná nesmyslná tvrzení lze zaslechnout z úst monarchů; zřejmě si o sobě nebo o někom jiném myslí, že ví, jak má být společnost řízena. Ostatně státy vznikali vývojem z iniciativy běžných lidí a nikoli samovládců, napsal čtenář, který se představil jako Jindřich Štoček.

Také znáte jen málo opravdu spokojených lidí?

 Je-li většina nespokojená, vyvolává to nervozitu, lidé se baví místo o práci o politice, brblají, místo aby pracovali, či tvořili hodnoty. Vznikne skvělé podhoubí pro závist a zášť, pro rozvíjení negativních vlastností až k asociálnímu chování. Nemůže-li občan např. pomocí referenda odvolat poslance, je označení „vláda“ opravdu příhodné. Vláda prostě vládne dle své libovůle, respektive zastupuje úzce omezenou skupinu občanů. Společnost, ve které rozhoduje jen elita, nemůže být řízena rozumně, zákonitě se v ní kumuluje napětí, a to rozhodně není dobré pro chudé ani pro bohaté – a podle mě ani pro superbohatou elitu. „Superbohatí či supermocní“ to je několik stovek jedinců, kteří disponují nepředstavitelnými prostředky, vlastní množství korporací, ale co je nejpodstatnější určují pravidla hry. (Tedy zákony, ve Spojených státech legálním lobbingem a placením kampaní politických stran; a ve zbytku světa? Taky legálně i nelegálně.)

Alespoň v Evropské unii nikdo vyloženě netrpí hlady (pokud má alespoň minimum vůle jít zametat chodník). Proto spíše než „chudí, bohatí“ má význam jiné rozdělení. 1. Lidé, kteří mají vliv na nastavení tržního prostředí (Superbohatí, Supermocní, či Superelita) 2. lidé, kteří téměř nemají vliv na veřejné dění. (běžní podnikatelé a zaměstnanci) 3. lidé, kteří o vliv usilují (inteligentní zaměstnanci a úspěšní podnikatelé).

(celý článek Nový světový řád: Demokracie?)

Paroubek a nový světový řád

Van Rompuy: rok 2009 je počátkem globální vlády

Merkelová podporuje oslabení národních identit

Globální oligarchie a Nový světový řád (vlastními slovy)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: