Skip to content

Orson Welles – Válka světů: vyvolání masové hysterie

18/01/2010

Odvisílání tohoto pořadu bylo ukázkovým příkladem vyvolání masové hysterie

mluveny.panacek.com

Předposlední říjnový den roku 1938 se nesporně zapsal do historie rozhlasového vysílání a moderních médií vůbec; právě tehdy, před šestašedesáti lety, uvedl Orson Welles – s neočekávanými důsledky – svou rozhlasovou hru na motivy klasického SF příběhu H.G.Wellse „Válka svět“.
„Dámy a pánové, mám pro vás důležité oznámení. Ať se to zdá jakkoliv neuvěřitelné, vědecké důkazy i naše vlastní pozorování nevyhnutelně vedou k doměnce, že ony podivné bytosti, které dnešního večera přistály v zemědělské oblasti Nového Jersey, jsou předvojem invazní armády z planety Mars!“

Rozhlasová relace na stanici CBS vyvolala paniku napříč USA. Její autor, tehdy teprve třiadvacetiletý herec a dramatik Orson Welles, zvolil totiž pro svou adaptaci klasického Wellsova příběhu z roku 1898 velmi sugestivní formu vyprávění prostřednictvím „živých“ zpravodajských vstupů. Lidé, kteří na CBS většinou přeladili až v průběhu představení a přišli o úvod, neměli vůbec tušení, že se jedná pouze o rozhlasovou hru. Statisíce lidí tak skutečně uvěřily tomu, že v americkém městečku Grovers Mill přistál předvoj marťanské invazní armády a že gigantické marťanské bitevní stroje nyní táhnou na New York.

wikipedie:

Existuje doměnka, že Válka světů byl v podstatě experimentem psy-ops (psychologická válka). V dokumentárním filmu z roku 1999 „Páni vesmíru: tajný zrod FED“ (Monopoly Men (Federal Reserve Fraud) (1999) ), spisovatel  Daniel Hopsicker tvrdil, že pořad sponzoroval lidé z  Rockefeller Foundation, aby zkoumali vyvolanou paniku a sepali zprávu určenou okruhu lidí z RF. Orson Welles sám o „tajných sponzorech“ pro vysílání Války světů žertoval v traileru k filmu F For Fake.   

Zatímco pořad Mercury Theatre (v rámci něhož byla Válka světů odvysílána) sponzory oficiálně neměl, CBS a Rockefeller Foundation dávaly zakázky předním odborníkům, kteří se zabývali výzkumem davové psychózy. Pro CBS pracoval Edward Bernays (pozn. jeho strýc byl Sigmund Freud, je nazýván „otcem PR“), pro Rockefeller Foundation Ivy Lee. Spolupráce s Frank Stanton z Radio Project a jeho pozici ve výzkumném oddělení CBS naznačuje, že Wellesonův „kuriózní kreativní výstřelek“ mohl být výsledkem domluvy v obchodních kruzích. Detailní dokumentární film o ideách v těchto „úzkých kruzích“ a o sociální manipulaci natočený BBC se jmenuje „Století ega“ (The Century of the Self 1/4 )

Download: Audio Book Orson Welles War Of The Worlds Original Uncut

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: