Skip to content

Věk robota zabijáka už není fantazií

25/01/2010

Věk robota zabijáka už není fantazií

independent.co.uk, 22. 1. 2010

Blisty.cz, 22. 1. 2010

Žijeme ve světě tak převratných technologických změn, že si nikdo řádně neuvědomil, že za posledních pět let přešel pojem robota-vojáka z pláten kin do reality, píše v deníku Independent Johann Hari. Soudě podle toho, jak rychle se užívání robotů ve válkách šíří, války vedené pomocí robotů budou v 21. století dominantní metodou válčení.

Když Spojené státy provedly r. 2003 invazi do Iráku, roboti nebyli součástí amerických armádních sil. Koncem roku 2005 měla americká armáda už 2400 robotů. Letos jich má 12 000 a roboti provádějí 33 000 misí ročně. Zpráva spojeného velitelství americké armády uvádí, že roboti budou běžně používáni na bojišti do 20 let.

Jednotky NATO nyní používají celou řadu robotů zabijáků, které většinou zkonstruovaly laboratoře britského ministerstva obrany, které zprivatizoval Tony Blair r. 2001. Pokaždé, když projde médii zpráva o „útoku bezpilotního letadla“ na Afghánistán či Pákistán, jde o robota bez posádky, který shazuje bomby na lidské bytosti. Zmáčknete knoflík a robot odletí, zabíjí a pak se vrátí domů. Jeho příbuzný pěšák se jmenuje SWORDS: je to robot lidské velikosti, který vidí kolem sebe na celých 360 stupňů a střílí svými samopaly na jakýkoliv cíl, který si „zvolí“. Fox News to hrdě nazývá „pěšák pro 21. století“. Miliardy se nyní vydávají na novou generaci válečných robotů, které nynější modely daleko předčí.

V současnosti řídí většinu robotů živý voják – často ve vzdálenosti víc než 10 000 km. Avšak povstalci neustále vymýšlejí nové způsoby, jak blokovat signál z vojenského velína, takže robot se vypne a „umře“. Proto armády budují pro roboty autonomii: když přijdou o kontakt, začnou sami rozhodovat, podle předem určeného kódu.

(celý článek: Věk robota zabijáka už není fantazií)

Související příspěvky:

VIDEOS: War Crimes Multimedia – válka je zločin

VIDEO: Co jste nevěděli o válce

VIDEO: Alex Jones – dekáda tyranie

VIDEO: Veterán z Iráku odhalil nevyčenou pravdu – “Skutečný teror …

VIDEO: Israel – okupace na dálkové ovládání

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: