Skip to content

Bloomerg: Za neprůhlednými bailouty AIG byla tajná skupina bankéřů

01/02/2010

Za neprůhlednými bailouty AIG byla tajná skupina bankéřů

David Reilly

Bloomberg.com, 29. 1. 20010

Myšlenka, že tajné skupiny bankéřů ovládají americkou a globální ekonomiku převažuje mezi konspiračními teoretiky, kteří shromažďují munici, balenou vodu a arašídové máslo. Po slyšení v kongresu, které se uskutečnilo tento týden, a které se týkalo bailoutu pojišťovny AIG (American International Group Inc.), je na místě otázka, jestli tito lidé nemají nakonec pravdu.

Na středečním slyšení se mluvilo o tajné skupině, operující s minimálním vědomím veřejnosti, nebo zvolených úředníku, která dávala k dispozici miliardy dolarů svým oblíbeným bankám.

Řeč je o newyorské Federální rezervě, jejíž role jakožto nejvlivnější součásti systému federální rezervy – krom záležitosti okolo bailoutu AIG – si zaslouží dalšího přezkoumání kongresem.

Newyorský FED je „žhavým místem“, kvůli rozhodnutí  učiněném v listopadu roku 2008, kdy bylo rozhodnuto vykoupit pojistky „toxických“ dluhů bank jako je např. Goldman Sachs Group Inc., Merrill Lynch & Co., Societe Generale and Deutsche Bank AG, v hodnotě okolo 30 miliard dolarů. Toto rozhodnutí, říkají kritikové, vedlo k poskytnutí bailoutu bankám zadními dveřmi, které získaly 100 centů na každý dolar za kontrakty, které měly mnohem menší hodnotu, kdyby bylo AIG ponecháno bankrotu.

Toto rozhodnutí přišlo několik týdnů poté, co Federální rezerva a ministerstvo financí pomohly AIG ve chvíli kdy došlo k bankrotu Lehman Brothers Holdings Inc.

Ministr financí Timothy Geithner byl předsedou Federální rezervy v době, kdy došlo k těmto rozhodnutím v AIG. Během středečního slyšení tvrdil, že musel vykoupit pojišťovací kontrakty, známe pod názvem credit default swaps, aby předešel bankrotu AIG, což by ohrozilo finanční systém.

Slyšení před Komisí pro dohled a vládní reformu (House Committee on Oversight and Government Reform) se soustřeďovalo na objasnění podezření kongresu, který věří, že že se newyorský FED následovně pokoušel o zakrýt informace o detailech procesu a o těch, kteří z bailoutu profitovaly.

Komise vedla výslech tak, aby byl objasněn postup práce uvnitř newyorského FEDu a jeho role v bankovním sektoru. Vhled do fungování newyorského FEDu je obzvlášť choulostivé, protože se jedná o kvazi vládní instituci, která není podřízená slyšení občanů jako je požadavek na svobodu informací (freedom of information requests), na rozdíl od Federální rezervy.

Jeho netransparentnost je často využívána FEDem pro bailoutování bank. Newyorský FED je šedou zónou pro působení centrální banky.

Newyorkský FED je jednou z dvanácti bank Federální rezervy, nad kterou dohlíží zvláštní panel, kterému předsedá Ben Bernanke. Prezidenti členských bank jsou voleni devadesáti členy panelu, kteří  jsou také voleni převážně dalšími bankéři.

Reprezentant Marcy Kaptur řekl Geithnerovi: „Mnoho lidí si myslí, že prezidenti newyorského FEDu pracují pro americkou vládu. Ve skutečnosti však vás zvolili soukromé banky.“

A přesto dostal newyorský FED sehrál důležitou roli ve vládním bailoutu bankám, majíce často překvapivě volné pole působení.

Vezměme jako příklad AIG. Gaithner tvrdí, že kdyby nebyly vyplaceny peníze za pojišťovací kontrakty (default swaps), došlo by k finančnímu Armagedonu. Za daných okolností by pak Gaithner pravděpodobně koordinoval svá rozhodnutí se sekretářem Státní pokladny Henry Paulsonem. Podle výpovědi Paulsona to však neudělal.

„Neměl jsem na tom žádný podíl, ve vyplácení peněz, ani v jiných záležitostech“, řekl Paulson.

(celý článek: Secret Banking Cabal Emerges From AIG Shadows)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: