Skip to content

Argumenty Dr. Finkelsteina

26/02/2010

Srovnej argumenty Normana Finkelsteina s argumenty a názory V. Tydlitátové (žena, která svými názory ztělesňuje tvrdou linii sionistické hnutí v ČR) v „recenzi“ na Finkelsteinovu knihu Průmysl holokaustu:

Pisatel sporné brožury žije v USA jako mnoho jiných antiamericky orientovaných levičáků, pro něž se levičáctví a kritika Ameriky staly zdrojem příjemné obživy.

Recenzi otevírá nezaujatou klasifikací Finkelsteina jako „antiamerického levičáka“, čímž ho zajisté trefně, přesně a nezaujatě charakterizuje – že píše „sporné brožury“ o Izraeli a ne o USA se pro začátek nezdá být podstatné. Žít v USA a být levičák je známka maximálního pokrytectví, obzvlášť když se narodí rodičům, kteří přišli do USA poté, co přežili nacistický holokaust.

Dále ho řadí do skupiny intelektuálů (společně s Noamem Chomskym), kteří:

srdečně nenávidící západní demokracii s … obětavostí dlí v nenáviděné zemi. Asi trpí masochismem, ale spíše se jim s jejich postmoderní naprostou relativizací západních hodnot a vlastně jakýchkoliv hodnot

Paní Tydlitátová nemá levici příliš v lásce. Levičáctví je pro ni jakési blíže nedefinované zlo, které svými nerelevantními myšlenkami  chce zpochybnit ten nejlepší existující světový řád – überkapitalizmus – ve kterém vyvolení za podpory vlád bohatnou a masy trpí a jsou odkázány sami na sebe. Levičák nenávidí demokracii a západní hodnoty (tedy ty jediné přípustné!) a masochisticky se vyžívá na jejich hanobení. Takoví patetičtí lidé jsou zpravidla zváni na semináře na předních univerzitách, do televizních diskuzí a rozhovorů, jejich články otiskuje New York Times a bývají pravidelnými hosty pro-demokratických programů jako je (jak vyplývá z názvu) Democracy Now.

Mezi argumenty Finkelsteina stejně jako antisemitů patří výtka, že se Židé zabývají svými vlastními oběťmi a starají se o pozůstalé po obětech šoa, zatímco o oběti všech ostatních genocid světa se starají nedostatečně.

Jde o záměrnou dezinterpretaci Finkelsteinova argumentu – ten neříká, že se zabývají pouze „svými vlastními“ obětmi, ale spíš o to, že se o ně starají příliš. V jednom rozhovoru např. říká, že poměr počtu vědeckých studií o židovském holokaustu v porovnání s jinou událostí relativně stejného rozsahu a brutality (např. hladomor v Indii, kdy Britové stavěli první koncentrační tábory) je zhruba 1000:1.  Název knihy „průmysl holokaustu“ je myslím přejatý z vtipu, který který koluje mezi Židy, a který říká, že největší business v Hollywoodu je točit filmy o holokaustu. Zjednodušující podání židovského utrpení podle Finkelsteina hraničí s nedůstojností.

Nosnou ideou pamfletu je tvrzení rovněž často šířené antisemity, že holocaust se stal jakýmsi novým kultem, který sjednocuje židovstvo namísto starého judaismu a posvěcuje politiku Státu Izrael. Nadto se stává zdrojem nespravedlivého obohacování jednotlivců i skupin.

Nespravedlivé obohacování jednotlivců a skupin Finkelstein ve své knize detailně dokumentuje (jde o nároky, které si dělali určité židovské organizace na peníze ze Švícarských bank – vyšetřování ale ukázalo, že peníze nebyly zabaveny Židům nacisty – organizace těmito neprávem získanými penězi nikdy nepodpořila žádné skutečné oběti holokaustu). Že by Finkelstein chtěl naznačit, že se v současné době Židé v Izraeli identifikují více na základě „kolektivní“ zkušenosti holokaustu více než na základě svého náboženství mi není známo. Kniha je založená na poctivém výzkumu a solidních důkazech – nejedná se o žádnou „spornou brožuru“ či „pamflet“.

Argumenty že vše dělá pro peníze a „závidí některým úspěšným autorům jejich výdělek a předhazuje jim, že by snad měli pracovat nejraději zadarmo jen v zájmu věci“ (odvážil se nahlas kritizovat Izrael a vlivné židovské organizace, a proto ztratil práci),  že schválně rozněcuje antisemitizmus (to moc nesedí k popisu levicového liberála…), nebo že on sám překrucuje fakta a působí nedůvěryhodně (V T v „recenzi“ ani neráčí uvést příklad), nechávám bez komentáře, pouze svědčí o zaujatosti apriori vůči knize i autorovy. Na závěr ještě větu, která mluví za vše:

Jeho trapnost je dána především kontextem. Vcelku vzdělaný židovský autor žijící ve svobodné společnosti poskytl argumenty a ideologii nevzdělaným, protižidovským a totalitářským skupinám od levičáckých fanatiků bolševického zaměření přes neonacisty až k tradicionalistickým katolickým blouznivcům.

Norman G. Finkelstein – Průmysl holocaustu (recenze) „recenze“ V. Tydlitátové

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: