Skip to content

Podvádět umožnil Madoffovi regulátor trhu

13/03/2010

CNBC

Skoro deset let se Harry Markopolos marně snažil upozornit regulátory a investory na ponziho schéma Bernieho Madoffa o objemu 65 miliard dolarů.

Ve své nové knize „Nikdo o tom nechtěl slyšet“ (No One Would Liste) Markopolos píše, jak on a skupina jeho kolegů strávili roky zbíráním informací o Madoffovi, které poté posílali Komisi pro pojistky a směnu (Securities and Exchange Commission). Zpočátku doufali v to, že odstraní konkurenci o které věřili, že hraje špinavou hru, později bylo jejich misí zastavit muže, který podle nich představoval hrozbu pro celý finanční systém.

Pro Markopolose, který je bývalým manažerem hedge fondu a odborník na účty hedge fondů, znamenal boj proti tehdy možná nejmocnějšímu muži Wall Streetu velký risk pro jeho kariéru a rodinu.

V rozsáhlém rozhovoru Markopolos promluvil o své knize, jeho vyšetřování a frustraci z postoje regulátorů a strach o vlastní život.

Markopolos řekl, že žil deset let pod „rozsudkem smrti“. Věří, že mezi Madoffovi klienty patřily drogové kartely a organizovaný zločin.

(celý článek: Whistleblower: Pursuit of Madoff Was a ‚Death Sentence‘)

Financial Times

„Doručil jsem jim všechny informace o největším investičním podvodu – takzvaném Ponziho schématu – až pod nos,“ prohlásil Markopolos před Kongresem. „Většina úředníků ale nerozuměla 29 „červeným praporkům“, které jsem jim poskytl,“ dodal. Madoff byl zatčen loni v prosinci poté, co ho udali jeho synové. Od té doby je SEC pod palbou kritiky. Za téměř deset let nebyla schopna důkladně prošetřit Markopolosovo podezření.

„Právníci ze SEC vlastně Madoffovi pomohli podvod uskutečnit. Přinejmenším svou neschopností věci vyšetřit a neznalostí financí,“ řekl Markopolos.

(celý článek: Podvádět umožnil Madoffovi regulátor trhu)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: