Skip to content

Dny globalizace teprve přichází

21/04/2010

Francesco Sisci

Stopou Vladimíra Lenina v teorii komunismu je jeho kniha o imperialismu, ve které ruský vůdce uvažuje o nevyšší a tudíž poslední fázi kapitalismu. Po této imperialistické fázi se podle něj měl kapitalismus zhroutit. Lenin se však v mnohém mýlil. Kapitalismus se nezhroutil a imperialismus byl jen jednou z fází evoluce kapitalismu.

Nyní je čas globalizace. Po období imperialismu a post-kolonialismu je globalizace současnou fází kapitalistické (r)evoluce. Stejně jako v každém období ekonomické transformace, politická paradigmata prochází dramatickými změnami. Jsou politické teorie her s nulovým součtem stále platné nebo jsou odsouzeny k zapomnění?

Ve fázi imperialismu hrstka zemí okupovala většinu světa a organizovala lokální ekonomickou aktivitu podle svých vlastních potřeb. Post-kolonialismus eliminoval politickou okupaci, ale zachoval silnou závislost mezi koloniálními mocnostmi a bývalými koloniemi. Globalizace je novou hrou, kde se bývalé oběti imperialismu ukázaly být důležitými hráči v mezinárodním obchodě a politický vliv se začal odvíjet od vlivu ekonomického.

Tato fáze kapitalismu vrhá nové světlo na staré koncepty her s nulovým součtem v mezinárodní politice. Stejně jako kapitalismus ukazuje, že neviditelná ruka trhu řízená sobeckými zájmy aktérů, pokud je kontrolována a omezována v rámci zachování spravedlivé soutěže, může přinést společenský prospěch, tak politická expanze národa v globalizovaném světě řízeném vhodnými obchodním pravidly nemusí nutně vyústit v potlačení zájmů ostatních zemí.

(celý článek: Dny globalizace teprve přichází)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: