Skip to content

Obavy občanů ze základny USA mezinárodní právo potvrzuje

26/04/2010

Ing. Jiří Sobotka, CSc.

President Barack Obama probudil v noci předsedu vlády Jana Fischera, aby mu sdělil, že od protiraketového štítu svého předchůdce G.W. Bushe upouští. Obecně vzato je to jednostranné odstoupení od podepsané smlouvy, které nebylo učiněno formálně právně (de jure) ale ve skutečnosti (de facto) . Co mohou dělat ve státě s 10 miliony obyvatel, když tak učiní výkonná moc světové velmoci USA ? Dvě třetiny občanů, kteří jsou pro zachování území ČR bez vojenských základe může mít bezprostředně radost a vzápětí se ptát: Co bude, když v Brdech vojenský radar USA nebude? President s pravomocemi a odpovědnostmi může počkat na další vývoj. Exprezident bez pravomocí a zodpovědnosti může s dalšími napsat dopis presidentovi USA s poučováním, aby si na Rusko dal pozor. Do ČR může přiletět vicepresident Joseph Biden nejen proto, že z USA k nám může bez víza a tisícového poplatku přiletět kdokoliv kdykoliv, ale aby na vzniklou otázku odpověděl. Kníže Karel Schwarcenberg, exministr zahraničních věcí za Stranu zelených, který se state secretary Condolesou Rice dohodu o výstavbě vojenského radaru v Brdech podepsal, to může považovat za episodu své kariéry, maje v hlavě nabídnutou funkci předsedy nejpravicovější strany na české politické scéně TOP 09. Co právně s podepsanou smlouvou si mohou poradit právníci. Na co použít papír v mnoha kopiích existující smlouvy mohou rozhodnout úředníci na ministerstvu zahraničních věcí a obrany.

Za presidenta G.W. Bushe to byl požadavek umístit vojenský radar USA v Brdech. Nyní je to požadavek umístit na území ČR součást – mluví se o svodném středisku informací – nového systému protiraketové obrany území USA. Radar v Brdech by býval byl vojenským zařízením USA na území ČR. Jakákoliv součást nového systému protiraketové obrany území USA v ČR by byla vojenským zařízením USA na území ČR rovněž.

Normy mezinárodního práva, které se vztahují na požadavek administrativy USA umístit na území ČR vojenské zařízení jako základnu americké armády, jsou zakotveny v „Mezinárodním humanitárním právu pro ozbrojené síly“. V praxi se o něm mluví jako o „právu válečném“. Základ Mezinárodního humanitárního práva pro ozbrojené síly tvoří Haagské úmluvy z r. 1907, Ženevské úmluvy z r. 1949, Dodatkové protokoly z r. 1977, Haagská úmluva na ochranu kulturních statků za ozbrojeného konfliktu z r. 1954 a Úmluva o zákazu a omezení použití určitých druhů konvenčních zbraní z r. 1980.

(celý článek: Obavy občanů ze základny USA mezinárodní právo potvrzuje, zdroj www.ceskenarodnilisty.cz)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: