Skip to content

The Panama Deception

29/04/2010

Ve zprávě o předání bývalého panamského diktátora Manuela Noriegy do Francie, kde ho čeká soud za obchod s drogami je projevují média skandální tendenčnost. Článek na serveru ihned.cz sice informuje čtenáře o tom, že tento vrah „spolupracoval s výzvědnou službou CIA a administrativou Ronalda Reagana“, kompletně však vynechávají historii amerických operací v Latinské Americe a s nimi související trénování eskader smrti na americké půdě v tzv. School of the Americas, kde Noriega získal trénink a později i plat od CIA (byl to tedy quasi agent CIA). Po puči v Panamě podporovaným USA se stal diktátorem. Zpráva dále uvádí, že s CIA a Reganovou administrativou spolupracoval (to slovo se mi zdá špatně zvolené) proto, aby fungoval opozice proti „levicovým režimům“ v regionu. Ironií je, že svržený prezident Panamy Arnulfo Arias byl pravičák a sympatizant evropských fašistů (…) – šlo tedy o ekonomické zájmy, konkrétně o zakázku na výstavbu Panamského průplavu pro firmu pozdějšího ministra zahraničí USA (její právní zástupce se stal ministrem obrany…), které hrozilo, že bude dána japonské firmě (viz. odkaz výše). Když se Noriega Američanům znelíbil (spolupráce s Kolumbijci), byla Panama vybombardována a obsazena, odhadem zemřelo 5000 lidí (nálezy masových hrobů). Nevím, s jakou omluvou by přišli redaktoři ihned.cz, kdyby měli tu odvahu takovou věc vůbec zmínit – tady už strašení levicí je mimo mísu. Další absurdita v článku je krátká zmínka o tom, že Noriega byl odstraněn proto, že spolupracoval s Kolumbijci na dovozu drog do USA – z vyšetřování aféry Írán Contras vyšlo najevo, že USA financovali militantní teroristickou skupinu Contras v Nicaragui (opět jsme u School of the Americas) 1. z prodeje zbraní ) Íránu a 2. z prodeje kokainu těmito skupinami do USA (více v dokumentu Coverup – behind the irancontra affair (1988)). Zdá se těžko uvěřitelné, že by někdo někoho pronásledoval proto, že byl zapleten do obchodu s kokainem, když s ním sám obchodoval. O celkové tehdejší situaci řekl Noam Chomsky následovné:

Ano, Stalinova éra byla hororem, ale srovnejme východní Evropu za Stalina a Latinskou Ameriku pod vlivem USA ve stejné době. Utrpení lidí v Latinské Americe je nesrovnatelné s tím, čeho jste byli svědky vy.
Pokud někdo akceptuje všeobecnou ideu lidských práv, pak vše, co se dělo lidem a společnosti Latinské Ameriky, musí brát v potaz při hodnocení politiky USA a vůbec pro etické standardy v politice. Rusové také měli své výmluvy, že se brání Američanům. Pokud tedy ospravedlňujete zločiny USA tím, že Američané je dělali proto, že čelili ruské hrozbě, je to jako říkat: „Jsme stalinisté, lidská práva nás nezajímají“.

V El Salvadoru byl eskadrami smrti financovaných CIA zavražděn i statečný muž, arcibiskup Óscar Romero, který se proti teroru vyjádřil. Wikipedia:

Óscar Arnulfo Romero y Galdámez byl salvadorský duchovní, arcibiskup ze San Salvadoru (od února 1977). Absolvent Gregoriánské univerzity v Římě. Romero byl konzervativec odmítající teologii osvobození. Ale po vraždě svého přítele jezuity Rutilia Grande (zabit pravicovými teroristy, protože bránil právo rolníků na zakládání zemědělských družstev) začal ostře kritizoval porušování lidských práv v Salvadoru, ať už šlo o řádění armády nebo provládních „eskader smrti“. Také se postavil proti politice Spojených států podporující zabíjení rolníků a občanských aktivistů. Proamerický salvadorský tisk kritizoval takové postoje jako „podporu terorismu“.

Závěr:

Média nás  krmí zprávami, které nemají daleko standartu posuzování světa Marthy Issové a Jiřího Mádla. Označením „levičák“ chtějí  zdiskreditovat disidenty jako je arcibiskup Óscar Romero a jemu podobní (vraždy jezuitů), kteří se zastávali lidských práv. Když to nedělají vědomě a explicitně, tak alespoň historii zakamuflují mlčením. Je to jenom další ze série ukázek, které ukazují případnost slov A Huxleyho:

Největší triumf propagandy se neuskutečněn děláním něčeho konkrétního, ale naopak zdržením se toho. Pravda je veliká, ale větší je z praktického hlediska mlčení o pravdě. Jednoduchým zamlčením určitých témat, spuštěním „železné opony“ o které mluvil pan Churchill mezi masy – ty fakta nebo argumenty, které se nelíbí lokálním bosům – to je nástroj totalitní propagandy, který ovlivní názory mnohem efektivněji, než lze dosáhnou těmi nejvýmluvnějšími odsouzeními, či nejpřesvědčivějšími logickými argumenty. (Aldous Huxley v předmluvě své knihy Brave New World)

(pozn. zajímaly by mě názory konzervativní pravice, na takové počínání jejich oblíbeného Reagana)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: