Přejít k obsahu webu

Globální krize legitimity

11/05/2010

Krize vzešla z toho, že se zdá být způsobena nikoliv chováním maloměstských bank nebo zemí třetího světa, ale globální finanční elitou, která využila složitosti právních předpisů k obohacení sebe sama namísto akcionářů a klientů, přičemž věc byla původně zamýšlena tak, že právě vůči nim nese elita primární svěřeneckou odpovědnost.

Stratfor

Blisty.cz

Finanční paniky jsou nedílnou součástí kapitalismu. Stejně tak ekonomické recese. Systém je generuje a díky nim sílí. Jsou stejné jako lesní požáry, které bolí, když k nim dojde, ale bez nichž by les nemohl přežít. Ukládají disciplínu, trestají bezohledné a prospívají opatrným. Dělají to samozřejmě nedokonale, takže čas od času jsou odměněni bezohlední a opatrní penalizováni. Politické krize – na rozdíl od běžné finanční paniky – vznikají, když se zdá, že bezohlední těží z krize, kterou způsobili, zatímco zbytek společnosti nese břemeno jejich nedbalosti. V tom okamžiku krize přestane být krizí finanční nebo ekonomickou. Stává se krizí politickou.

Finanční a ekonomické systémy představují subsystémy v rámci širšího politického systému. Přesněji řečeno, považujme stát za složený ze tří základních systémů: politického, ekonomického a vojenského. Každý z těchto systémů má elity, které ho řídí. Všechny tři systémy se neustále navzájem ovlivňují – a ve zdravém politickém zřízení se vzájemně vyvažují, kompenzují nedostatky jednoho z nich, stejně jako využívají úspěchy ostatních. Každý stát obsahuje jinou konfiguraci těchto systémů samotných i mezi sebou navzájem. Relativní váha každého systému se liší, stejně jako význam jeho elit. Ale každý stát obsahuje tyto systémy, a nikde neexistuje pouze jeden systém bez obou dalších.

Vezměme kapitalistický ekonomický systém. Jeho moderní základ tvoří pojem korporace. Korporace je postavena na myšlence omezeného ručení investorů, na představě, že pokud si koupíte část podniku nebo podnik celý, vy sami neručíte za jeho dluhy nebo škody, které by to mohlo vyvolat. Vaše riziko se omezuje na vaše investice. Jinými slovy, můžete vlastnit celou korporaci nebo její část, ale nejste odpovědni za to, co dělá, nad rámec své investice. Vzhledem k tomu, že nabídka a poptávka existují ve všech dobách a na všech místech, pojem investování s ručením omezeným je pro moderní kapitalismus unikátní a vytváří dynamickou nabídku a poptávku.

(celý článek: Globální krize legitimity)

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: