Skip to content

V Thajsku jde o systém, ne o košile

24/05/2010

Při nedávných protestech v Thajsku jsem na na internetových serverech i v tisku četl spoustu informací o tom, ve které čtvrti Bankoku hoří apod., méně však o příčině krize. Tady je přehledná analýza politické situace v Thajsku. Nevím jestli je úplně pravda, že protestujícím šlo jenom o politiku, podle OSN se cena rýže v Thajsku od začátku světové ekonomické krize v důsledku spekulací s „bailoutovými“ penězi západních vlád zvedla o cca 70% (v jiných částech svět byl nárůst ještě horší), což mohlo přispět k nespokojenosti se statusem quo, a to nejen v politice.

Petr Jedilčka

denikreferendum.cz

Současné protesty v Bangkoku jsou vyústěním mnohaletého řetězce politických krizí. K jejich pochopení je třeba uvážit zejména místní sociální podmínky a politiku někdejšího premiéra Tchaksina Šinavatry.

Rozpuštění parlamentu, rezignace premiéra Vedžadžívy, vyhlášení nových voleb a potrestání lidí odpovědných za masakr z 10. dubna. To jsou požadavky, které se objevují v každé zprávě, jež byla o thajských protestech napsána. Proč ale demonstranti chtějí právě tohle? Proč dosud nepřistoupili na nějaký kompromis? A proč jsou za zmíněné ochotni umírat? Koho či co vlastně ten červený mnohatisícový dav, který již od poloviny března okupuje centrum Bangkoku, reprezentuje?

Jde-li o pozadí protestů, daly se z běžných médií získat dvě informace: takzvaní červení, či přesně Jednotná fronta za demokracii, proti diktatuře (UDD), pocházejí především z chudších, většinou venkovských vrstev společnosti; a idolem UDD je někdejší premiér Tchaksin Šinavatra, zkorumpovaný, leč demokraticky zvolený politik, kterého sesadila  armáda v září 2006. Tyto skutečnosti nebyly blíže vysvětleny. Přesto jsou pro pochopení jevu klíčové.

(celý článek V Thajsku jde o systém, ne o košile)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: