Skip to content

Izraelský kult oběti

14/06/2010

Czech Free Press

Proč se Izraelci tak rozhořčují nad mezinárodním pobouřením, které následovalo po jejich smrtícím útoku na flotilu civilních lodí plujících na pomoc Gazy?

Izraelci nereagovali žádným ze způsobů, jaký bychom mohli očekávat. Jen málo hloubali v morálce, natož aby zpochybňovali legalitu vojáků, kteří v mezinárodních vodách přepadnou loď a zabíjejí civilisty. Obecně platí, že Izraelci nechtějí klást svým vojenským a politickým vůdcům tvrdé otázky o tom, proč to vše bylo tak zfušované. A jen pár komentátorů se znepokojuje diplomatickým dopadem.

Místo toho se Izraelci ponořili do kafkovských hovorů, v nichž vojenský útok na civilní lodě označují za legitimní „akt sebeobrany“, jak to nazval premiér Benjamin Netanjahu, a zabití devíti aktivistů se mění v pokus o „lynčování našich vojáků“ teroristy.

Vládní ministr Benny Begin (jehož slavný otec Menachem byl izraelským premiérem navzdory tomu, že podle dnešních hledisek byl kvůli angažmá v nechvalně známých milicích Irgun hlavně teroristou) pro BBC World TV prohlásil, že komando bylo zlovolně napadeno poté, co se na palubu spustilo „takřka naboso“. Ynet, nejčetnější izraelský server, mezitím oznámil, že příslušníci zvláštních jednotek byli „přepadeni“.

Tuto podivnou diskusi můžeme pochopit jen za situace, kdy pochopíme dvě zdánlivě protichůdná témata, která dnes dominují izraelské emocionální krajině. Prvním z nich je břitké přesvědčení, že Izrael existuje proto, aby dal najevo židovskou moc, zatímco druhé, stejně silné, vychází z pocitu, že Izrael ztělesňuje kolektivní zkušenosti židovského národa coby odvěké oběti dějin. Izraelci si tento paradoxní stav mysli uvědomují a někdy o něm sami mluví jako o syndromu „střelby a pláče„.

(celý článek: Jonathan Cook: Izraelský kult oběti)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: