Skip to content

Videoesej o terorismu s českými titulky: Falešné vlajky neletí

17/06/2010

Jan Zeman, freeglobe.cz

Teroristické činy nikdy neprospějí obyčejným lidem. Ty prospějí jen těm, co jsou u moci.

To je proč Nero všechny podvedl, zatímco Řím hořel. Dalo mu to možnost zbavit se křesťanského společenství a znovuvystavět hlavní město římského impéria k obrazu svému.

To je proč Hearst a válečníci vynořujícího se amerického impéria byli tak nadšeni zničením USS Maine v Havanském přístavu v r. 1898: Dalo jim to záminku, kterou potřebovali, aby zatáhli americkou veřejnost do podpory Španělsko-Americké války.

To je proč Izrael zaútočil na USS Liberty v r. 1967 během šestidenní války. Vytrvalými nálety a torpédováním po celé hodiny v marné snaze ji poslat ke dnu. Izraelci věřili, že ztráta Liberty může být svedena na Egypťany, a zatáhnout tak Američany do oné války.

To je proč existují stovky zdokumentovaných příkladů jak vlády inscenují útoky, aby je svedly na své politické protivníky. V každé civilizaci, v každé kultuře, v každé historické době tyrani věděli, že okázalé akty násilí pomohly dále upevnit jejich vlastní moc a vládu. A je smutné, že v průběhu dějin bylo vždy příliš mnoho vůle dovolit, aby došlo k útokům, předstírat, že došlo k útokům, nebo dokonce zaútočit na vlastní obyvatelstvo za účelem podpoření svých politických cílů.

Myslet si, že takovéto zinscenované provokace a útoky pod falešnou vlajkou se už nedějí, by bylo stejně nerealistické, jako si myslet, že lidská přirozenost se změnila, že mocní už neusilují o další posilování své moci, že už není vliv užíván k podvádění a manipulaci, že už se nelže z hrabivosti nebo z touhy po ovládání lidí. Znamenalo by to věřit, že naše společnost je imunní proti těmto jevům, které jsme viděli v každé jiné společnosti ve všech historických epochách. Jednnalo by se zkrátka o nebezpečný sebeklam.

Lidé znovu zjišťují sílu této iluze. Objevují rozsah toho, jak byli obelháváni. Znovu studují svou historii.

(celý přepis: Videoesej o terorismu s českými titulky: Falešné vlajky neletí)

No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: