Přejít k obsahu webu

Úpadek Západu: rozhovor se Zbigniewem Brzezińskim

12/07/2010

blisty.cz

Rozhovor Jacka Żakowského se Zbigniewem Brzezińskim pro varšavský týdeník Polityka 30. června 2010. O tom, zda vznikne Euroamerika, co dál s Ruskem, s Blízkým východem a jaké jsou v tom polské zájmy.

Jacek Żakowski: – Změní tato krize svět?

Zbigniew Brzeziński: – Určitě. Žijeme v století, v kterém se cosi zásadního mění.

V tom století, nebo v tomto roku?

Ne v jednom roku. Ale určitě v tomto století. Podstatné je, že se končí dominace Západu nad světem. A bylo tomu tak 500–600 let. Teď se svět politicky vzbudil. Většina lidstva se politikou nezabývala a nezajímala ji až do francouzské revoluce, která vzbudila politické postoje a národní cítění v Evropě. Potom to zaujalo skoro celý svět, který získal v průběhu posledních padesáti let politické povědomí. Toto povědomí je velmi odstupňované a je stále aktivnější; stále více vzniká z frustrace, nejistoty, nespokojenosti, pocitu nespravedlnosti. Tyto negativní pocity se ve velmi velké míře koncentrují na Západě, zejména v Americe, která ve velmi velké míře byla svědomím světa, a stala se v poslední dekádě objektem všeobecné nechuti. To je velmi nebezpečné: Kdyby teď Amerika ztratila vedoucí úlohu na světě, tak by ji žádný stát nemohl nahradit.

Když jsem pracoval v Bílém domě, největší hrozbou bylo vypuknutí atomové války. Každý den jsme s tím počítali. V průběhu 28 minut se mohla rozvinout krize, která by v následujících 6 hodinách způsobila smrt 80 až 120 milionů lidí.

(celý rozhovor: Úpadek Západu)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: