Skip to content

Strategie totální války Severní Koreje proti USA

26/07/2010

V souvislosti s probíhajícími vojenskými manévry spojených sil USA a Jihokorejské republiky v blízkosti Korejského poloostrova a následné reakci KLDR, která pohrozila jadernou válkou, odkazuji na starší článek o vojenských schopnostech KLDR. Samotné manévry jsou reakcí na údajné potopení hlídkovací lodi Cheonan severokorejskou ponorkou. Doporučuji si přečíst těchto několik citátů, než uvěříte oficiální verzi o potopení lodi (vyšetřovací komise se navíc skládala pouze z reprezentantů spojenců USA a Jižní Koreje – zejména nepřizvání Číny je zvláštní). Situace znepokojuje také Čínu, která přihlíží, jak v blízkosti svých vod manévrují atomové tři ponorky typu Ohio, které mají kombinovanou potenciální palebnou sílu větší, než všechny střely Tomahawk na vojenských základnách v Japonsku.

Center for Korean Affairs, zvedavec.org

Severní Korea je jedním z mála států, který se může postavit Spojeným státům v případné totální válce. Američané to vědí. Např. 7.března 2000 varoval generál A. Schwartz ve svém slyšení před Kongresem, že měly-li by se Spojené státy cítit ohroženy válkou vedenou všemi prostředky, pak je to Severní Korea, odkud takové nebezpečí hrozí nejpravděpodobněji.


Severní Korea, která může a je ochotná postavit se tváři v tvář jediné světové supervelmoci, by neměla být považována za slabou. Ale západní žurnalisté mají tendenci podceňovat tuto skutečnost a ve svých článcích líčí tuto zemi jako zbídačený a vyhladovělý stát, ve kterém se musí politický systém co nevidět zhroutit. Vytvářejí dojem, že Severní Korea není vážným rivalem Spojených států, co se vojenské moci týče. Je to zavádějící. Dnes má jen několik málo zemí dostatečnou vojenskou kapacitu k případnému konfliktu se Spojenými státy. Rusko, které po rozpadu Sovětského svazu zdědilo rozsáhlou sbírku zbraní hromadného ničení i konvenčních zbraní, je jednou z těchto zemí. Stejně tak Čína, ačkoliv Čína je dnes slabší než Rusko. Ale ani Rusko ani Čína nejsou vážnou hrozbou, chybí jim totiž odhodlání a politická vůle takový konflikt rozpoutat.

Naproti tomu Severní Korea má nejen dostatečnou vojenskou kapacitu, ale i potřebnou politickou vůli udeřit proti Spojeným státům. Řekli to jasně: Učinily-li by Spojené státy pokus přeskupit vojenské síly do blízkosti severokorejských hranic, vyhrazuje si Korea právo nečekat a udeřit jako první. A to všemi dostupnými prostředky. Tahle vyhrůžka není jen diplomatická fráze a neměla by se brát na lehkou váhu. Docela nedávno se Severní Korea pokusila zajmout americké špionážní letadlo. 1. března 2003 odstartoval ze základny Okinawa americký špionážní letoun RC-132S, Cobra Ball. Kroužil v blízkosti jižního pobřeží. Američané totiž předpokládali, že se Korea chystá testovat střelu dlouhého doletu, a chtěli pokus monitorovat. Ve vzdálenosti 193 km od hranice Severní Koreje se letoun neočekávaně setkal se dvěma Mig-29 a dvěma Mig-21. Letadla se přiblížila na vzdálenost 16 metrů a piloti signalizovali Američanovi, aby je následoval. Ten odmítl a rychle se vzdálil.

Za prvé, korejské stíhačky startovaly ze základny Uhrang, asi 200 km od místa střetu. Na americké letadlo v prostoru, kde se objevilo, čekaly. To znamená, že musely o americkém záměru vědět. Při setkání Korejci nevykázali žádný úhybný manévr. Naopak, chovali se vyzývavě a ještě 22 minuty americký stroj sledovali. A divná je i reakce Američanů. Pilot jistě svou základnu informoval. Jak to, že mu nikdo nepřiletěl na pomoc? Kdyby Kim Jong Il vydal hned na začátku příkaz zaútočit, korejské stroje by měly dost času americké letadlo sestřelit dříve, než by Američané stačili vyslat do oblasti bojové letouny.

Za druhé, k incidentu došlo 200 km od hranic. Podle mezinárodních zákonů se nenarušitelný vzdušný prostor státu počítá od vzdálenosti 19 km. Pro zajímavost: Američané si vyhradili pásmo široké 370 km a hrozí, že každé cizí letadlo, které by se do tohoto prostoru odvážilo, sestřelí.

(celý článek: Strategie totální války Severní Koreje proti USA)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: