Skip to content

Írán vs Izrael: co média něchtějí abyste si pamatovali

17/08/2010

nwoo.org

1.Minulé jaro požádala Rose Gottemoeller, náměstek státního tajemníka a hlavní washingtonský vyjednavač ohledně nuklerních zbraní Izrael aby podepsal smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Izrael odmítl.

2. Organizace spojených národů schválila rezoluci vyzývající Izrael, aby podepsal smlouvu o nešíření jaderných zbraní a podřídil se kontrolám. Izrael odmítl.

3. MAAE požádala Izrael, aby podepsal smlouvu o nešíření jaderných zbraní a podřídil se kontrolám. Izrael odmítl.

4. Formální oznámení Íránu MAAE o plánované výstavbě záložního zařízení na obohacování uranu ukazuje, že Írán hraje podle pravidel smlouvy o nešíření jaderných zbraní, kterou i podepsal.

5. Írán umožňuje MAAE kontroly všech svých zařízení.

6. Navzdory požadavkům, které by jim dovolovaly zachovat si tvář, se zdá, že Spojené státy a Izrael byly obě zaskočeny oznámením Íránu. Zdůvodnění je prosté. Kdyby USA nebo Izrael oznámil existenci nového zařízení předtím, než by to Írán dal na vědomí mezinárodní agentuře pro atomovou energii, postavilo by to Írán do defenzivy. Tak, jak je tomu teď, se zdá, že USA a Izrael se zřejmě snaží nezůstat pozadu, což vrhá pochybnosti na věrohodnost tvrzení Izraele, že „ví“, že Írán je jaderná hrozba.

7. MAAE a všech 16 zpravodajských služeb Spojených států se jednomyslně shodují, že Írán nebuduje a ani nemá jaderné zbraně. (pozn. National Intelligence Estimate (NIE) o Íránu najdete zde – Iran: Nuclear Intentions and Capabilities)

(celý článek: Írán vs Izrael: co média něchtějí abyste si pamatovali)

Z rozhovorů s expertem na Blízký východ Flyntem Leveretem (je profesorem mezinárodních vztahů a dříve zastával funkci v National Security Council) a novinářem a historikem Garethem Porterem, na které odkazují níže, jsem napsal kratičké shrnutí. Téma je v současnosti natolik aktuální a důležité (viz. varování: Experti v memorandu varují Obamu: Izrale pravděpodobně napadne Írán během jednoho měsíce), že o něm na tomto blogu určitě napíšu detailněji.

Smlouva o nešíření jaderných zbraní (NPT) nestanovuje žádný limit pro stupeň na obohacování uranu. I kdyby Íránci obohacovali na 1000%, NPT tím neporuší, navíc podle USA Írán ani žádné jaderné zbraně nevyvíjí, Írán pouze nepouští inspektory k centrifugám, k čemuž ho nic nezavazuje, a které sami o sobě nejsou nukleární zařízení. O začátku výstavby nukleárního zařízení v Qom měl podle platných smluv Írán spravit MAAE do jednoho roku, což udělal po 6 měsících… Sankce OSN byly uděleny za to, že Íránci neschválili DODATEČNOU smlouvu, vztahující se na NE-nukleární zařízení (o centrifugách, ohlašování staveb nukleárních zařízení), ne za porušování NPT. Je pochopitelné, že na přísnější inspekce ne-nukleárních zařízení není  Írán za neustálého vyhrožování válkou a programů na jeho destabilizaci příliš zvědavý… a opět – smlouvu NPT tímto neporušuje.

Odkazy:

http://antiwar.com/radio/2010/06/02/flynt-leverett/

( Flynt Leveret: dispelling the Qom facility “gotcha” myth and clarifying Iran’s actual obligations under the NPT)

http://antiwar.com/radio/2010/06/16/gareth-porter-82/

(Porter, the difference between Iran’s NPT comprehensive safeguards obligations and its temporary voluntary compliance with the much-ballyhooed Additional Protocol and code 3.1.)

Související příspěvky:

Experti v memorandu varují Obamu: Izrael pravděpodobně napadne Írán během jednoho měsíce

O náznacích chystaného izraelského útoku na Írán

VIDEO: Ron Paul o sankcích proti Íránu

Noam Chomsky: Íránská hrozba

VIDEO: McCain – Je čas „zmáčknout spoušť“ na Irán

Jaderné zbraně Izraele

Zbigniew Brzezinski: Afganistán, Irán a „velká šachovnice“

Bývalý zaměstnanec CIA Ray McGovern a Greg Thielmann diskutují o íránském jaderném programu

VIDEO: Fakta o Íránském jaderném programu

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: