Skip to content

Stažení amerických vojsk z Afganistánu v roce 2011?

18/08/2010

Russia Today

Podle analytika F W Engdahla se americká armáda nestáhne z Afganistánu v roce 2011, jak avizoval gen. Petreaus. Důvodem je podle něj to, že důvodem okupace Afganistán u není v první řadě boj s terorizmem, ale obsazení strategických surovin tak, aby bylo zabráněno vývoji regionálních mocností (země v Šanghajské organizace spolupráce). Strategie Pentagonu míří proti vytvoření koalice států, které by se postavily americké hegemonii.

Podle Engdahla není jasné, zda v současné době je možné vyjednávat s Talibanem jako v době před rokem 2001 – pravděpodobně se již nejedná o příliš jednotnou organizaci. Evropští politici i tak chtějí zoufale vyjednávat, protože se proti válce obrátilo veřejné mínění a nikomu – představitelům vlád ani veřejnosti – není zcela jasný její účel (pozn. prakticky nulová přítomnost al Kaidy). Podle Engdahla lze americkou přítomnost v Afganistánu kromě širší strategie omezování svobodného ekonomického vývoje regionálních mocností vysvětlit také přílivem peněz z obchodu s narkotiky (viz obvinění bývalého šéfa pakistánské tajné služby Hamida Gula).

Stažení vojska v roce 2011 podle Engdahla nenastane, Afganistán bude pro Ameriku podobnou prohrou jako dříve pro Rusy, válka se rozšíří dál do zemí Střední Asie, evropské země možná odmítnou tažení NATO podpořit.

O plánech Pentagonu ve Střední Asii se dočtete zde:

Americká armáda přichází do střední Asie na dlouho: USA se chystají na vybudování vojensko-vzdělávacích center v Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. O takových plánech Washingtonu se mluvilo již vloni, a tehdy to vzbudilo široký ohlas, protože na jihu Kyrgyzstánu byla plánována ruská vojenská základna. Nyní se již Pentagon nehodlá omezovat pouze na Kyrgyzstán, ale uvažuje o postavení vojenských objektů na území všech pěti zemí regionu. Jedná se o přeložení části afghánské infrastruktury USA a NATO do bývalé sovětské střední Asie a do Kazachstánu, a o vybudování zde vojenské infrastruktury Severoatlantické aliance. (zvedavec.org)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: