Skip to content

Potraviny kontaminované Bisfenolem A

24/08/2010

Bisfenol A (BPA) je organická chemická sloučenina, která se využívá při výrobě plastů. Chemicky se jedná o 2,2-bis(4-hydroxyfenyl)propan. (pozn. BPA bylo původně vyvinuté jako syntetický ženský hormon!! – viz video)

Výroba

Bisfenol A se připravuje chemickou reakcí fenolu s acetonem v kyselém prostředí.

Využití

BPA je využíván při výrobě CD a DVD, PET lahví, kojeneckých lahví, plastových příborů, dóz na potraviny, ale také ve stomatologii, stavebnictví, elektronice nebo medicíně.

Jeho celosvětová produkce činí kolem tří milionů tun ročně a roste.

Škodlivost

Při pokusech na zvířatech se ukázalo, že vystavení bisfenolu A během nitroděložního vývoje ovlivňuje vývoj prsní tkáně plodu a zvyšuje riziko výskytu rakoviny prsu v pozdějším věku, a také způsobuje úbytek spermií u mužů.

Vzhledem k využití jako příměsi při výrobě PET, který se používá jako obalový materiál v potravinářství, je riziko v uvolňování bisfenolu A – například do vody v PET lahvích po delší době, což může mít neblahý vliv na endokrinní systém. Tato vlastnost dosud nebyla úplně potvrzena a je ve fázi výzkumu účinků na lidské zdraví.

Vedou se polemiky, zda BPA způsobuje onemocnění srdce nebo cukrovku. Výzkum prováděný u mužských zaměstnanců továren vystavených vysokým koncentracím BPA ukázal, že měli čtyřikrát vyšší frekvenci problémů s erekcí a sedmkrát častěji problémy s ejakulací.

(zdroj: wikipedia)

Bisfenolu A se vyhnete, nebudete-li používat plastové nádoby s označením 7; nádoby s označením 1,2 a 4 bisfenol A neobsahují. Neohřívejte potraviny v mikrovlnce v plastových nádobách, nepoužívejte opotřebované plastové nádoby.

Více podrobností o BPA: Know Your Toxins: BPA (MP3 ke stažení na corbettreport.com)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: