Skip to content

Vyšetřování útoku na Flotilu svobody – čtyři různé komise, čtyři různé výsledky?

30/08/2010
Petra Šťastná, blisty.cz

Na Flotilu svobody a brutální zásah izraelské armády v mezinárodních vodách, který se udál 31. května ve 3 hodiny ráno a během něhož bylo zabito 9 tureckých občanů, jakoby se zapomnělo. Vždyť od tragické události uplynuly již téměř tři měsíce. Mnozí si proto mohou myslet, že je již vše vyšetřeno, že zprávu o výsledku v tom letním horku a při prázdninovém odpočinku zkrátka jen přehlédli. Není tomu tak, vyšetřování běží na „plné obrátky“, alespoň podle zpráv v izraelských médiích. Jaký je tedy stav šetření?

Do dnešního dne byly ustaveny celkem čtyři komise: dvě izraelské (vojenská a civilní) a dvě komise OSN. Izraelská vojenská komise byla vedena generálmajorem ve výslužbě Giorou Eilandem a své šetření ukončila již k 12. červenci. Jako jediná měla pravomoc vyslechnout zasahující vojáky a jejich velitele. Podle závěrů šetření byl útok oprávněný, armáda však měla být lépe připravena na brutální napadení aktivisty. Armáda tak na sebe vzala vinu za nedostatečnou přípravu a podcenění celé akce. Do budoucna by měli vojáci střílet okamžitě po svém napadení a zároveň být kryti odstřelovači. Nikdo z armády nebude postižen. Civilní, tzv. Turkelova komise, vedená bývalým soudcem nejvyššího soudu Jacobem Turkelem, je tvořena třemi členy a dvěma pozorovateli, ve složení – členové: bývalý soudce Jacob Turkel, profesor mezinárodního práva Shabtai Rosenne a bývalý prezident technologického institutu Technion a vojenský expert Amos Horev, pozorovatelé: bývalý premiér Severního Irska William David Trimble a bývalý vojenský soudce Kanaďan Ken Watkin, kteří jsou ale kritiky považováni za přátele Izraele. Čtyřčlenná komise OSN, tzv. „vyšetřovací panel“ jmenovaný generálním tajemníkem Ban Ki-moonem ve složení – předseda Geoffrey Palmer, bývalý premiér Nového Zélandu, místopředseda Alvaro Uribe, bývalý prezident Kolumbie, izraelský reprezentant Joseph Ciechanover a reprezentant Turecka Özdem Sanberk. Komise jmenovaná Radou OSN pro lidská práva má tři členy a pracuje ve složení – Karl T. Hudson-Phillips, bývalý soudce při Mezinárodním trestním soudu, Sir Desmond de Silva, bývalý generální prokurátor Zvláštního soudu pro Sierru Leone zaštítěného OSN, a Shanthi Dairiam, člen Operační skupiny pro rovnost pohlaví při rozvojovém programu OSN.

(celý článek: Vyšetřování útoku na Flotilu svobody – čtyři různé komise, čtyři různé výsledky?)

Související příspěvky:

Svědek z přepadené lodi humanitárního konvoje plujícího do Pásma Gazy:“Izraelci začali střílet jako první

Izraelská armáda zfalšovala nahrávku radiové komunikace z Mavi Marmarou, aby očernila posádku jako antisemity a teroristy

Izraelská dezinformace ohledně útoku na humanitární konvoj mířícího do Gazy

VIDEO: Izraelské komando zabíjí amerického občana čtyřmi kulkami do hlavy

Finkelstein: „Izrael je psychopatický stát“

VIDEO: Izraelské konfese (citáty sionistů)

Argumenty Dr. Finkelsteina

VIDEO: Obléhání Palestiny – Gazy

NOT So Cool Facts About Israel

VIDEO: Izrael – okupace na dálkové ovládání

Právo Izraele existovat – Co mu dává legitimitu?

VIDEO: Skutečný příběh invaze Gazy – svévolná agrese vůči civilnímu obyvatelstvu

Hamás je výtvorem Mossadu


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: