Skip to content

Dva Churchillové

31/08/2010

literarky.cz

Na Winstona Churchilla se vzpomíná jako na muže, který provedl Británii její nejskvělejší hodinou, co když ji ale provedl i její hodinou nejtemnější? Co když vedle obecně přijímaného názoru, že zachránil svět před nacismem, bojoval zároveň za bělošskou rasovou nadřazenost a za vlastní systém koncentračních táborů?

Tato otázka prochází novou a znepokojivou historickou studií Churchillova říše z pera Richarda Toye – a došla až do Oválné pracovny.

George W. Bush měl velkou zamračenou Churchillovu bustu hned u pracovního stolu v Bílém domě, nejspíš ve snaze přirovnat se k Churchilloově odvážnému postoji vůči fašismu. Barack Obama bustu vrátil Británii a není těžké pochopit proč: jeho keňský děd Hussein Onyango Obama byl za Churchillovy vlády dva roky bez soudu vězněn a mučen – za odpor proti Churchillovu impériu.

Lze tyto dvě soupeřící Churchillovy tváře sladit? Žijeme snad zároveň ve světě, který pomáhal zachránit, i ve světě, který chtěl zničit?  Toye, jeden z nejtalentovanějších mladých britských historiků, se na tyto otázky snaží odpovídat bez emocí. Churchill se narodil v roce 1874 do Británie, která vybarvovala koloniální mapu imperiální růžovou, zatímco vzdálené národy topila v krvavé červeni. A od dětství mu byl vštěpován prostý příběh: nadřazený bílý muž dobývá primitivní domorodce s tmavou pletí a přináší jim výdobytky civilizace.

(celý článek: Dva Churchillové)

Churchil v zednářském spolku

No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: