Skip to content

Psychiatrické léky a ohromující nárůst duševních chorob v USA

20/09/2010

utopia.sk

Robert Whitaker, bývalý reportér Boston Globe, bol zvedavý, prečo došlo k masívnemu nárastu duševných ochorení spôsobujúcich invaliditu v USA.

Jeho kniha Anatómia jednej epidémie: magické guľôčky, psychiatrické lieky a ohromujúci nárast duševných ochorení v USA (Crown Publishers, 2010) začína týmito faktami: v roku 1987 bola miera invalidizujúcich duševných ochorení v USA 1 k 184, avšak v roku 2007 sa táto miera viac než zdvojnásobila a pomer dosiahol hodnotu jeden invalidný duševne chorý na 76 obyvateľov.

Počas tohto obdobia došlo aj k masívnemu nárastu konzumácie psychiatrických liekov. Pred rokom 1988, keď prozac dobyl trh, predstavovala celková ročná suma vynaložená na antidepresíva a antipsychotiká jednu miliardu, avšak dnes sa len na tieto dva druhy psychofarmák vydá v Spojených štátoch amerických ročne viac ako 25 miliárd dolárov. Otázku, ktorú si Whitaker položil, znela takto: Je to len zhoda okolností, že v tom istom čase rapídne vzrástli invalidizujúce psychické ochorenia a užívanie psychofarmák?

Whitaker neberie do úvahy kultúrne faktory, ktoré môžu s dramatickým nárastom duševných ochorení súvisieť. V každom prípade zistil, že vedecky najlepšie identifikovateľným faktorom pre nárast vážnych psychiatrických problémov je užívanie psychofarmák. Identifikoval znepokojivý trend: Dlhodobé užívanie psychofarmák spôsobilo u detí a dospelých s menšími emočnými problémami ťažké a chronické poruchy, ktoré vyúsťujú do invalidizujúcej duševnej choroby.

(celý článek: Psychiatrické lieky a ohromujúci nárast duševných ochorení v USA)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: