Skip to content

Afghánistán: chce někdo nést to břemeno?

19/10/2010

Immanuel Wallerstein, Britské listy

Hodně zemí si jak známo myslí, že je pro ně důležité, kdo vládne v Afghánistánu. Mnohé země posílaly v posledních třiceti letech do Afghánistánu vojáky, zbraně nebo hromady peněz, aby ho opatřily vládou, který by jim vyhovovala.

Není těžké ukázat, že vnější země dokázaly skutečně prosadit svou jen ve velmi omezené míře. A ani jejich další vyhlídky nevypadají dobře. Mezi vnějšími zeměmi sílí pocit, že by snad měly omezit svou aktivní angažovanost. Vměšování znamená břemeno, jež podle všeho neslibuje příliš mnoho odměn.

V 80. letech minulého století se Sovětský svaz v Afghánistánu spálil tak ošklivě, že nakonec úplně stáhl svá vojska. Prezidenta, kterého podle svého domnění podporoval, vděčný národ oběsil. Mudžahedíni, kteří se těšili podpoře Spojených států ve svém boji proti sovětské intervenci, se odvděčili tím, že zplodili a podporovali hnutí jménem al-Kajdá, jež od začátku až do dnešního dne věnuje svou energii džihádu proti Spojeným státům a všem, koho al-Kajdá považuje za jejich spojence.

Po celou tu dobu trvá v Afghánistánu občanská válka, v níž bojuje několik stran. Jednou z významných sil jsou Tálibové. V uplynulých letech zaznamenali vítězství i porážky a nyní jsou podle všeho opět na silném vzestupu. Skoro všechny vnější země s výjimkou Pákistánu sice do nekonečna omílají, jak se jim Tálibové nelíbí, ale výdrž Tálibů a jejich schopnost posilovat svůj vnitřní vliv způsobuje, že všechny v soukromí přehodnocují situaci. Otázka „máme se dál angažovat?“ je všude na programu dne.

(celý článek: Afghánistán: chce někdo nést to břemeno?)

No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: