Přejít k obsahu webu

Americké plány na protiraketovou obranu zřejmě povedou k napětí mezi EU a NATO

22/10/2010

Britské listy

Úsilí Obamovy vlády přesvědčit členské země NATO, aby přijaly zmodernizovaný americký program protiraketové obrany vyvolává dlouhodobé napětí v otázkách evropské bezpečnosti. Potenciálně to přináší výhody Rusku a Turecku, nespolehlivým strážcům východního pomezí Evropské unie, píše Simon Tisdall v deníku Guardian.

(…)

Marc Leonard, spoluautor zprávy nové evropské rady o zahraniční politice, nazvané „Nebezpečí multipolární Evropy“ argumentuje, že posílená spolupráce mezi EU, Tureckem a Ruskem je nevyhnutelná a žádoucí. Současné bezpečnostní struktury EU jsou nefunkční, evropská hlavní města jsou rozhádaná a „Spojené státy se už o vnitřní bezpečnost Evropy nezajímají. USA už nejsou evropskou mocností.“

Analýza argumentuje, že se americký pořádek, který vznikl po ukončení studené války, rozkládá. Americkému pořádku se nepodařilo zabránit válkám v Gruzii a v Kosovu, narušování energetických zdrojů Evropy, trvalé nestabilitě na východních hranicích EU u Černého moře a v kavkazském regionu. Pozornost Ameriky odvedl Írán, Blízký východ a Čína. Tak musí EU hledat nové strategické partnery.

(celý článek: Americké plány na protiraketovou obranu zřejmě povedou k napětí mezi EU a NATO)

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: