Skip to content

Andrew Gavin Marshall: Od globální krize ke globálnímu vládnutí

31/10/2010

Outsider Media

Ukázka z knihy The Global Economic Crisis: The Great Depression of the XXI Century“, Michel Chossudovsky and Andrew Gavin Marshall (Editors), vydáno 29. září 2010 v kanadském Montrealu:

Právě teď stojíme na pokraji propasti „Velké globální finanční krize“, při níž byl už i na celé státy uvalen nevídaný dluh, a tyto státy začínají zavádět „fiskální zdrženlivost“ za účelem snížení svých rozpočtových deficitů, která nakonec povede k systematické globální sociální genocidě, při níž zmizí střední třídy i sociální základy, na nichž spočívají naše státy, budou smeteny. Jak jsme se k tomu dostali? Kdo nás k tomu přivedl? Kam vede tato cesta? To jsou otázky, které se budu snažit stručně odpovědět.

Srdcem globální politické ekonomie je centrální bankovní systém. Centrální banky odpovídají za emisi národní měny a nastavení úrokových sazeb, tedy stanovení hodnoty měny. To by bezpochyby mělo být vyhrazeno národní vládě, nicméně centrální banky mají mimořádně podvodnou povahu, takže i když jsou prostoupeny vládními orgány, ve skutečnosti jsou v soukromém vlastnictví velkých globálních bank na světě, a jsou tedy institucí, která usiluje o zisk. Jak si centrální banky zajistí zisk? Odpověď je jednoduchá: stejně jako všechny ostatní banky. Úroky z úvěrů. Dávají půjčky, stanoví úrokové sazby a přijímají zisky. Je to úvěrový systém, imperiální ekonomika v tom nejlepším slova smyslu.

(celý článek: Od globální krize ke globálnímu vládnutí)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: