Skip to content

Je si Noam Chomsky vědom zásadních rozporů v převládájícím konsenzu o událostech 9/11?

09/11/2010

Jak vyplývá z proslovu, který na Youtube nese název „Noam Chomsky vyvrací konspirační teorie o událostech 9/11 čirou logikou“, postoj uznávaného liberálního intelektuála Noama Chomskyho k alternativním teoriím okolo událostí 9/11 je, nebo alespoň donedávna byl, v zásadě odmítavý. Nepřipadá mi, že by v tomto proslovu „čirou logikou“ příliš mnoho vyvracel – říká např., že z útoků netěžily jen USA, ale i další státy a režimy, čímž domněle vyvrací závěr, že by útoky zosnovali lidé z Bushova okruhu, aby měli k záminku k nedemokratickým a nelegitimním politickým rozhodnutím – to by se ale vztahovalo pouze na vnitřní bezpečnostní aparát, ne na „privilegium“ vést imperiální invaze suverénních států a utrácet astronomické sumy za vojenské výdaje; dále říká, že se mu zdá „extrémně nepravděpodobné“, že by Bushova administrativa něco takového svedla, což je argument, který podle mého pouze odvádí pozornost, protože vlády v minulosti byly schopny zosnovat a utajit spoustu útoků pod falešnou vlajkou – od vypálení Reichstagu po incident v Tonkinském zálivu – některé události v dějinách jsou tak opředeny v tajnostech, že se o nich pravděpodobně nikdy nedovíme úplnou pravdu, a potom – jaký logický závěr z tohoto argumentu lze vyvodit?; dále Chomsky relativizuje schopnosti exaktní vědy stanovit přesné příčiny „pádu“ budov, čímž je podle mě taky mimo mísu, navíc princip Occamovy břitvy tento argument také příliš nedodržuje. Nakonec Chomsky řekne něco, za co by si měl nafackovat, a to že je úplně jedno, kdyby v útoku na Dvojčata skutečně měla být zapletena Bushova administrativa – nikoho by to vlastně nezajímalo, stejně jako prý nikoho nezajímá, jestli vražda J. F. Kennedyho byla součástí vládní konspirace – konspirační teorie prý pouze odvádí pozornost od „skutečných témat“. To, co mnoho lidí považuje za racionální kritický pohled, podepřený nemálo důkazy, staví Chomsky na rovinu teorií o UFO, Protokolech sionských mudrců, 2012,  apod. – nebo řekněme do oblasti bezpředmětné spekulace.

O to překvapivější je nedávný Chomskyho rozhovor pro íránskou agenturu Press TV, které upozorňují na vážné nedostatky v převládajícím konsenzu o 9/11:

„Explicitní a vyřčený motiv války (v Afganistánu) bylo přimět Taliban k tomu, aby předal Spojeným státům lidi, kteří byli obviněni z podílu na teroristických útoků na Světové obchodní centrum a Pentagon. Taliban… požadovali důkazy… a Bushova administrativa jim je odmítla poskytnout“, poznamenal 81letý zkušený akademik v programu Press TV Simple Question.

„Později jsme přišli na jeden z důvodů, proč žádné důkazy nepodali: žádné neměly.“

Tento politický analytik také řekl, že neexistenci takovýchto důkazů potvrdila FBI osm měsíců později.

„Vedoucí FBI informoval média po nejintenzivnějším mezinárodním vyšetřování v historii, že FBI věří, že v Afganistánu mohly vzniknout základní obrysy plánu, ale pravděpodobně byl implementován v Spojených arabských emirátech a v Německu.“

Chomsky dodal, že během prvních tří týdnů války „britský vládní činitel oznámil, že USA a Británie hodlají pokračovat v bombardování, dokud afgánský lid nesvrhne Taliban… Toto se později stalo oficiálním odůvodněním války.“

„Všechno to bylo kompletně nelegální. Navíc zločinné“, řekl Chomsky.

Kdo ví…, možná Chomskyho kvůli jeho chabým argumentům začalo trápit svědomí, nebo jej ke zkoumání této – dříve pro něj nepodstatné – události inspirovali jiní brilantní akademici, jako je filozof James H. Fetzer (zakladatel Scholars for 9/11 Truth), teolog a filozof David Ray Griffin (velice doporučuji Griffinovu velkorysý komentář k Chomskyho postoji k 9/11), básník a profesor angličtiny Peter Dale Scott, nebo sociolog Peter Phillips (Project Censored) a mnoho dalších (nemluvě o vojenských a vládních činitelích a pracovnících tajných služeb, nebo vědcích, architektech a inženýrech). I když se mistr tesař někdy utne, Chomskyho práce je v mnohém zásadní pro pochopení fungování systému kontroly a útlaku, – ať už jej nazýváme jakkoliv (nový světový řád, neoliberalizmus, v 70 letech se lidé bránili Fordizmu…) – jehož ambice jsou globální a stále patrnější. Zvláště Chomskyho kritika masmédií by měla být každému důvěrněji známá. Nedávno jsem na svém blogu upozorňoval na dokumentární film podle Chomskyho knihy Manufacturing Consent se slovenským dabingem. Na rozhovor s Noamem Chomskym upozornil Washingtons Blog.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: