Skip to content

Vítejte v Indii, Sáhibe Obamo

25/11/2010

Eric Margolis, Outsider Media

Občas se dostat z washingtonského zlatého akvária může být užitečné i pro amerického prezidenta, obzvláště po nedávném volebním výprasku. Pro presidenta Baracka Obamu muselo být úlevou, když při své návštěvě Dillí viděl místo uprskaných amerických Republikánů smějící se indické představitele.

Indie je podle všech měřítek velmi důležitou zemí. Bylo tedy správné, když prezident pokračoval v dialogu mezi Washingtonem a Dillí, který započal už minulý prezident George W. Bush. Vypadá to, že Spojené státy a Indie po šedesáti letech nepřátelství a nedůvěry směřují ke vřelým vztahům a strategické spolupráci.

Milion nadaných Indů již ve Spojených státech žije, další ještě přijedou. Již nyní hrají důležitou roli při financování americké politiky.

Katalyzátorem pro americko-indické přátelské vztahy byly útoky z 11. září, které vyděsily USA a Indii takovým způsobem, že tyto země přistoupily k výhodnému spojenectví proti nepřátelům v muslimském světě. Svoji klíčovou roli však sehrálo i rostoucí ohrožení Čínou a pákistánský arsenál jaderných zbraní, který znepokojoval Izrael. Pro republikánské stratégy je nejpřirozenějším způsobem, jak zabránit rostoucí moci Číny, podpora jejího velkého rivala a protiváhy, Indie.

(celý článek: Vítejte v Indii, Sáhibe Obamo)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: