Skip to content

Byl 17. listopad spiknutím?

27/11/2010

Lukáš Kantor, Britské listy

Veřejnoprávní Česká televize odvysílala 18. 11. debatu o konspiračních teoriích vztahujících se k událostem souvisejícím se 17. listopadem 1989 a následným vývojem. Kdo se však těšil na zajímavou výměnu názorů, odešel od obrazovky zklamán – mnoho informací nebylo ani nadneseno, neboť tvůrci pořadu vybrali nevhodně hosty a moderátor Vladimír Kučera neplnil dobře svoji funkci.

Debaty se zúčastnili historici Pavel Žáček (bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, specialista na StB) a Oldřich Tůma (ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR).

Jako třetí zasedl ve studiu senátor Petr Pithart, přední chartista a přímý pamětník vzniku Občanského fóra a jednání s komunistickou mocí.

Jak je tedy patrné, v diskusi od začátku chyběl zástupce těch, kteří probírané konspirační teorie produkují nebo se s nimi více či méně ztotožňují. Pokud tvůrci pořadu takovéto osoby neúspěšně zvali, měli to divákům sdělit. Jestli je však ani neoslovili, vyvstává pochybnost (jako už tolikrát…) o profesionalitě a upřímnosti České televize. Místo jednoho z dvojice “oficiálních“ historiků mohl v debatě zasednout třeba Petr Cibulka, Vladimír Hučín či Jiří Wolf. Nabízejí se ale také Václav Bartuška, Ludvík Zifčák, Čestmír Hofhanzl a Štěpán Kotrba. Nebo nemusel být přítomen Petr Pithart, který jako dosud aktivní politik a zainteresovaný aktér sametové revoluce k danému tématu asi těžko přistoupí s neosobním a nezaujatým postojem (zřejmě ne náhodou se také Pithart v debatě projevil jako nejslabší – mluvil málo a spíše obecně).

(celý článek: Byl 17. listopad spiknutím?)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: