Skip to content

10 let od „demokratické revoluce“ v Jugoslávii

29/11/2010

Diana Johnstoneová, Czech Free Press

5. října 2000 byl řádný průběh prezidentských voleb v Jugoslávii prudce přerušen tím, co západní média označila za „demokratickou revoluci“ proti diktátorovi – prezidentovi Miloševićovi. Ve skutečnosti se tento „diktátor“ právě chystal vstoupit do závěrečného kola jugoslávské prezidentské volby, kterou měl se vší pravděpodobností prohrát ve prospěch hlavního opozičního kandidáta Vojislava Koštunici.

Spojené státy, spíše než aby podporovaly demokratický volební proces – trénovaly a podněcovaly aktivisty k obsazení ulic – a nahradily ho tak televizním výjevem lidového povstání. Scénáristé pravděpodobně vytvořili tuto show podle stejně zinscenovaného svržení manželů Ceauceskových v Rumunsku o Vánocích roku 1989, které následně po jedné z nejkratších soudních maškarád v dějinách skončilo jejich zavražděním. Valné části neznalého světa mohlo připadat, že svržení během povstání dokazuje, že Milošević byl skutečně „diktátor“ tak jako Ceaucescu. Být poražen ve volbách, by však mělo svědčit o opaku.

Na rozdíl od Ceauceska, byla vražda Miloševiće vykonávána pomalu, nepřímo a po mnoho let. 5. říjen vyznačuje den, kdy byla účinná politická moc v Jugoslávii uchvácena cizími mocnostmi, především Spojenými státy. Za zmatených okolností vyhlášený prezident Koštunica byl oslabený od samého počátku. Oblíbenec Západu Zoran Djindjić byl dosazen na místo srbského předsedy vlády a o pár měsíců později porušil srbskou ústavu, když vydal Miloševiće Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, jedné z nejdéle trvajících soudních maškarád v dějinách.

(celý článek: 10 let od „demokratické revoluce“ v Jugoslávi)

Reklamy
komentáře 2 leave one →
  1. no to snad ne permalink
    30/11/2010 21:36

    Proboha co to je za neuvěřitelně zaujatý článek?! Za prvé je sice hezké, že autor si myslí, že byl Miloševič zavražděn, jenže na to jaksi nejsou žádné důkazy. Takže to jsou pouhé spekulace. Za druhé Miloševičův režim ani zdaleka nebyl demokracií (utlačoval opozici, komplikoval život novinářům s názory opačnými, než mělo vedení, ožebračoval zemi (hyperinflace, jaká v Evropě snad neměla obdoby!), podporoval konflikty ve Slovinsku, Chorvatsku a Bosně a zaváděl policejní stát v Kosovu!). Ono konání demokratických voleb ještě neznamená, že je někde demokracie. Jde taky snad o to, jestli se ten dotyčný zvolený po dobu své vlády demokraticky chová! Díky té revoluci v roce 2000 se Srbsko dostalo z mezinárodní izolace, dnes směřuje do EU a má naději vymanit se ze svých národních mindráků, které ho v 90. letech dostaly až na dno (do války s NATO, která nikdy nemusela být, kdyby Srbové byli ochotni vzdát se Kosova a nelpět na svých „historických právech“ na země, kde už jsou dávno pouhou menšinou). Od té revoluce je Srbsko mnohem demokratičtější než za Miloševiče. Mimochodem, to bych chtěl vidět, jak by se Miloševič dobrovolně vzdal funkce po prohraných volbách, kdyby těch protestů nebylo. Autor článku je dost naivní.
    A ještě jeden detail. Ad „zinscenované svržení Ceaucesca.“ Kým bylo jako zinscenované??? Ti lidé kvůli němu žili v bídě a on si zatím stavěl obří palác! To by na*ralo i negramotného vesničana! To, nakolik se na revoluci podepsala snaha jistého křídla komunistické strany a Iona Iliesca udržet se v nějaké podobě u moci a zbavit se jen Ceaucesca je jistě předmětem diskuse, ale že demonstrace těch lidí v Temešváru, Bukurešti a dalších městech byly spontánní, o tom snad nelze pochybovat. A že do nich silové složky střílely je snad taky jasné. Takže kdo co zinscenoval? Soud s Ceaucescem jistě byl fraškou, ale podle mého skromného názoru byl možná lepším řešením, než kdyby tento megalomanský tyran a vrah byl souzen tak „tvrdě“ a „zásadově“ jako například komunisté v naší zemi. Vždyť kolik diktátorů jen ve 20. století uniklo trestu! Autorovi článku bych tedy rád vzkázal, že zrovna Ceaucescu a Miloševič nejsou podle mě lidmi, kteří stojí za to, aby se jich kdokoliv zastával. Oba dva se zajímali především o to, jak se udržet u moci všemi v danou chvíli dostupnými prostředky a oba jsou symbolem nepříliš slavných ér svých států.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: