Skip to content

Zemřel Chalmers Johnson, významný kritik militarizmu, impéria a Nwo

02/12/2010

2. část, 3. část, 4. část, 5. část, 6.část

Chalmers A. Johnson (1931 – 20. listopadu 2010) byl americký spisovatel a emeritní profesor na University of California v San Diegu. Sloužil v Korejské válce, v letech 1967-1973 byl konzultantem pro CIA, byl vedoucím Centra pro čínská studia na University of California v Berkley v letech 1967 až 1972. Byl také prezidentem a spoluzakladatelem Japan Policy Research Institute (nyní na University of San Francisco), organizace podporující veřejné povědomí o Japonsku a Asii. Mezi jeho četné knihy patří nedávno vydaná série knih o dopadech amerického impéria: Blowback, Sorrows of Empire a Nemesis: The Last Days of the Ameican Empire.

Chalmers Johnson o své trilogii Blowback, Sorrows of Empire a Nemesis:

V Blowback se pokouším vysvětlit, proč nás většina světa nenávidí. Koncept „blowback“ (násilná odezva) neznamená pouze odplatu za věci, které naše vláda udělala jiným zemím. Vztahuje se k odplatě za rozsáhlý počet nelegálních operací, které jsme provedli v zahraničí, které byly americké veřejnosti naprosto zatajené. To znamená, když odplata přijde – tak jako spektakulárně přišla 11. září 2001 – americká veřejnost je neschopna si dát věci do kontextu. Mají proto sklon k podpoře akcí, které mají potrestat pachatele, a to většinou připravuje předpoklady pro další kolo násilné odezvy. V první knize této trilogie jsem se pokusil poskytnout historické pozadí k pochopení dilemat, kterým náš národ dnes čelí, soustředil jsem se však převážně na Asii – oblast mého akademického zaměření – než na Blízký východ.

Sorrows of Empire (Smutek impéria) byla napsaná během amerických příprav na invazi a okupaci Afganistánu a Iráku. Začal jsem studovat naše nepřetržité budování vojenských kapacit od 2. světové války a 737 vojenských základen, které v současnosti udržujeme v zemích jiných lidí. Impérium vojenských základen je konkrétní manifestací naší globální vojenské hegemonie a mnoho válek, které zapříčinily blowback – násilnou odezvu, byly ve skutečnosti vedeny za účelem udržení a expandování této sítě. Nepovažujeme tato zámořská rozmístění jako formu impéria; většina Američanu o nich v podstatě vůbec nepřemýšlí, dokud se nestane opravdu něco šokujícího, jako je zacházení s vězni na Guantanamu, co by vzbudilo jejich pozornost. Avšak lidé, kteří bydlí v sousedství těchto základen, a musí se potýkat s šikanou arogantních vojáků, kteří někdy znásilní jejich ženy, si o nich pochopitelně myslí, že jsou to imperiální enklávy, stejně jako obyvatelé Iberského poloostrova, nebo Indie v devatenáctém století, věděli, že jsou oběťmi zahraniční kolonizace.

V Nemesis jsem se pokusil presentovat historické, politické, ekonomické a filozofické argumenty o tom, kam nás naše současné chování pravděpodobně zavede. Věřím především tomu, že udržování našeho impéria v zahraničí vyžaduje zdroje a závazky, které nevyhnutelně podlomí domácí demokracii a v konečném důsledku dají vzniknout vojenské diktatuře, nebo jejímu civilnímu ekvivalentu. Zakladatelé našeho národa tomuto dobře rozuměli, proto se snažili vytvořit formu vlády – republiku – která by tomuto předešla. Ale kombinace velké armády, málem nepřetržitého válčení, vojenského keynesiánství a vojenských výdajů vedoucích k bankrotu, vedly ke zničení naší republikánské struktury a preferování imperiálního prezidentství. Došli jsme k bodu, kdy můžeme ztratit naši demokracii ve prospěch udržení si našeho impéria.Když se některý národ vydá tímto směrem, začne hrát roli dynamika, která se vztahuje na všechny impéria – izolace, přepětí, spojení sil oponujících impériu a bankrot.

zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Chalmers_Johnson

 

The Sorrows of Empire was written during the American preparations for and launching of the invasions and occupations of Afghanistan and Iraq. I began to study our continuous military buildup since World War II and the 737 military bases we currently maintain in other people’s countries. This empire of bases is the concrete manifestation of our global hegemony, and many of the blowback-inducing wars we have conducted had as their true purpose the sustaining and expanding of this network. We do not think of these overseas deployments as a form of empire; in fact, most Americans do not give them any thought at all until something truly shocking, such as the treatment of prisoners as Guantanamo Bay, brings them to our attention. But the people living next door to these bases and dealing with the swaggering soldiers who brawl and sometimes rape their women certainly think of them as imperial enclaves, just as the people of ancient Iberia or nineteenth-century India knew that they were victims of foreign colonization.“
Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: