Skip to content

Hysterické reakce na Wikileaks v USA

08/12/2010

Netřeba připomínat plejádu politiků, kteří chtěli Assange nechat zavraždit (kdoví jak teď po svém zatčení skončí…) a srovnávají ho s Usamou bin Ladinem apod. Daleko zajímavější je komentář demokratického senátora Joa Liebermana, který uvažuje o tom, zda nevyšetřovat média, která zveřejňovala informace z Wikileaks ze špionáže – včetně New York Times apod.

Další o dalších příkladech hysterických reakcí napsala Tereza Spencerová pro Literární noviny:

Ministerstvo zahraničí USA rozeslalo americkým univerzitám „neoficiální“ upozornění, aby se studenti vystříhali komentářů k informacím zveřejněným na WikiLeaks a tuto stránku ani neprolinkovávali, protože to „není dobrý krok pro žádného amerického občana“. Columbijská univerzita přeposlala „upozornění“ svým studentům s dovětkem, že každý, kdo se proviní zájmem o WikiLeaks, se do budoucna nebude kvalifikovat pro jakoukoli práci ve vládních službách.

Studenti nejsou sami. Poté, co byl Amazon donucen vyhodit WikiLeaks ze svých serverů, následovala Knihovna amerického Kongresu, která zablokovala přístup na WikiLeaks všem svým zaměstnancům a na všech svých interních počítačích. Stejný postup už předtím zvolily ministerstva školství a obchodu. Mimochodem, za přísně tajné – a tím i tabuizované — jsou údaje z WikiLeaks povinně i pro všechny zaměstnance americké Správy sociálního pojištění. Porušení zákazu bude prý trestáno podle federálních zákonů o přístupu k utajovaným informacím.

Ostatně, americké námořnictvo už v srpnu zakázalo svým námořníkům a mariňákům navštěvovat web WikiLeaks, aby si tam nemohli přečíst pravdu o Afghánistánu, v němž bojují, nyní se tento zákaz rozšířil i na vojáky v Iráku a je tu jedno zásadní nóvum – vojáci už nesmějí číst ani novinové zprávy o uniklých depeších.

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: