Skip to content

Katolická encyklopedie: cíle a organizace řádu Illuminati

12/12/2010

Adam Weishaupt byl německý filosof a zakladatel řádu Illuninati. Řád byl založen v roce 1776, Weishaupt se neúspěšně pokoušel o jeho rozšíření. K tomu došlo až poté, co do řádu vstoupil Adolph F. Knigge, vysoký funkcionář na výmarském dvoře, který převyšoval Weishaupta svojí energičností a organizačními schopnostmi – katolická encyklopedie charakterizuje Weishaupta jako knihomola, který se dovedl starat jen o filozofické otázky řádu. Po roce 1785 byl řád zakázán bavorskou vládou. Po zveřejnění stanov a základních spisů řádu nebylo další šíření  možné, persekuce však vyvolala vlnu sympatie k jeho myšlenkám. Řádu Illuminati se podařilo v Německu zreformovat svobodné zednářství, „illuminované“ zednářství pak bylo propagováno v Rakousku, Maďarsku, Švédsku, Dánsku, Rusku a Francii. Jeho struktura byla přísně hierarchizovaná, byl kladen důraz na střežení tajemství a poslušnost, řád údajně karikoval Jezuitský řád. Mezi významné členy Illuminati patřil např. J. W. Goethe, nebo Bartholomaus Herder (zakladatel německého nakladatelství Herder), k Weishaupovým myšlenkám vyjádřili sympatie G. Washington či T. Jefferson.

Cíle a organizace řádu Illuminati:

„Cíle a metody řádu autoritativně ukazují ty dokumenty, které jsou udány v první a druhé sekci prací v bibliografii. Následné modifikace systému vyhlášené Weishauptem ve svých spisech po roce 1785 jsou nerelevantní, protože řád byl v době, kdy byly modifikace zveřejněny, již dávno rozšířen (pozn. bohužel se mi nikde nepodařilo zjistit, které spisy Weishaupt konkrétně napsal před zakázáním řádu; seznam Weishauptových děl o Illuminati uvádí Wikipedia). Výše zmíněné dokumenty odhalují pravé cíle Illuminati: vytvoření a propagace nového populárního náboženství, v oblasti politiky postupné ustanovení univerzální demokratické republiky. V budoucí společnosti mělo podle Weishaupta být vše regulováno rozumem. „Osvícení“ mužové se měli osvobodit od hloupých předsudků, měli se stát „morálními“ či „zralými“, a tím se vymanit z politického a náboženského ochranářství církve a státu – „kněží a princů“. Morální věda se měla stát vědou, která činí člověka „zralým“, a která by vedla k uvědomění si své důstojnosti, svého osudu a síly. Primárním způsobem, jak dojít „spásy“, mělo být sjednocení, a to mělo nastat za pomocí „tajné školy vědění“. Tyto „školy“, konstatuje, „byly vždy archívy přírody a lidských práv; jejich vedením člověk povstane ze svého pádu; princové a národy – bez násilí, které by je nutilo – zmizí ze světa; lidský rod se stane jednou rodinou a svět bude obýván racionálními bytostmi. Morální věda sama o sobě „nezištně“ zapříčiní tyto změny; každý otec se stane – jako Abraham a patriarchové – kněžími a absolutními pány svých domácností, rozum se stane jediným zákonem.“ Spása lidstva, která má být dosažena skrze obnovení původní „svobody a rovnosti“, „osvícení“, universálního milosrdenství, bratrství a tolerance, je podle něj rovněž pravou esoterickou doktrínou Krista a apoštolů. Ti, v nichž působí „osvěcující“ milost Kristova (List Židům 6:4), jsou „Illuminati“. Cílem čistého (tj. iluminovaného) zednářství není nic jiného než propagace „osvícenectví“ čímž budou semena nového světa rozeseta tak široce, že jakýkoliv pokus o jejich vykořenění, jakkoli násilný, nezabrání jejich sklizni. Weishaupt později prohlásil, že zednářství je školou, ze kterých tyto myšlenky vzešly.“
(Gruber, H. (1910). Illuminati. In The Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company. Retrieved December 12, 2010 from New Advent: http://www.newadvent.org/cathen/07661b.htm)

Reklamy
komentáře 2 leave one →
  1. josef.x permalink
    15/02/2012 01:30

    to snad ne , nemuzeme se prece stat sami sobe pany, a co potom uz by jsme nepotrebovali jezise krista.Illuminati se skryvaji za bozi slovo ,ale pritom ho neprijimaji.Demoni prijdou jako andele svetla,tak Je psano,znaji bozi slovo a tim lakaji lidi,ale bohu neslouzi,vsimete si zkrytych slov proti bohu a slibu vlady cloveka na zemi. ctete bibli ,prijmete jezise ,Jen v nem Je prava spasa.ON Je nas Pan.my jsme bez NEHO Jen prach.

Trackbacks

  1. Adam Weishaupt: (téměř) kompletní sbírka spisů o řádu Illuminati « Sociologická trafika

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: