Skip to content

Konec recese? Kdo komu co namlouvá?

03/01/2011

Immanuel Wallerstein, Britské listy

Média nám říkají, že ekonomická “krize“ skončila a že světoekonomika se opět vrátila ke svému normálnímu způsobu růstu a zisku. Le Monde shrnul tento stav mysli 30. prosince tuto v jednom ze svých titulků, jako obvykle brilantním: „Spojené státy chtějí věřit v ekonomický vzestup“. Přesný postřeh – „chtějí věřit“, a to nejen lidé ve Spojených státech. Ale je to tak doopravdy?

Zaprvé, jak jsem už víckrát opakoval, nejsme v recesi, ale v depresi. Většina ekonomů vychází z oficiálních definic těchto termínů založených především na růstu cen na trzích cenných papírů. Používají tato kritéria k dokazování růstu hospodářství a zisků. A tento nesmysl velmi rádi využívají politikové u moci. Ale růst ani zisk nejsou vhodné ukazatele.

Vždy se najdou lidé dosahující zisk, a to i za nejhorších časů. Otázka zní: kolik jich je a kdo to jsou? Za „dobrých“ časů se zlepšuje materiální situace většiny lidí, i když jsou značné rozdíly mezi těmi, kdo stojí na vrcholu ekonomického žebříku a na jeho spodku. Příliv zvedá všechny lodi, jak zní známé rčení, nebo aspoň většinu.

Když ale světová ekonomika začne stagnovat, což se s ní děje od 70. let minulého století, děje se několik věcí. Podstatně narůstají počty lidí, kteří nemají stále výdělečné zaměstnání a tudíž sotva vystačí se svými příjmy. Na tuto skutečnost reagují země snahou navzájem si exportovat nezaměstnanost. Vedlo toho se politikové pokoušejí zbavit příjmů starší lidi v důchodu a mladé lidi v předpracovním věku, aby ukonejšili své voliče v obvyklých pracovních věkových kategoriích.

(celý článek: Konec recese? Kdo komu co namlouvá?)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: