Skip to content

Nejnebezpečnější muž Ameriky: Daniel Ellsberg a Pentagon Papers

04/01/2011

Ellsberg pracoval jako analytik pro ministerstvo obrany a neziskový think tank Research and Development (RAND) zpracovávající rozbory globální politiky. Vznikl pro potřeby amerických ozbrojených sil a později začal spolupracovat i s jinými vládami, nadacemi, mezinárodními organizacemi a soukromým byznysem. Poté, co Ellsberg ve dvaašedesátém absolvoval ekonomii na Harvardu, sloužil dva roky u námořnictva a v roce 1964 – jako přesvědčený studenoválečník – nastoupil do Pentagonu. Během dvou let ve Vietnamu pak tento chráněnec Nixonova ministra zahraničí Henryho Kissingera usoudil, že Američané válku nemohou vyhrát, ale z politických důvodů to nepřiznávají a doslova přes mrtvoly v ní pokračují.

Od roku 1967 se podílel na přísně tajné studii o americké pozici a perspektivě ve vietnamské válce, kterou analytikům zadal ministr obrany Robert McNamara. Dokončená byla v osmašedesátém, nazývala se Vztahy USA – Vietnam 1946-1967: Studie Ministerstva obrany (United States – Chinese Relations, 1946-1967: A Study Prepared by the Department of Defense), ale říkalo se jí Pentagon Papers.

(celý článek: Ellsbergate)

Dokumentární film BBC The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers je dostupný v celé délce zde: http://vimeo.com/groups/1615/videos/10540038

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: