Skip to content

Velký bratr: mentalita policejního státu v elektronickém věku

10/01/2011

Prof. Rodrigue Tremblay, Global Research

Existují jasné známky toho, že systém masivního sběru dat (data mining, dolování dat) o jedincích je již pevně zavedený a plně operativní, a lze očekávat, že se časem rozšíří. George Orwell se musí otáčet v hrobě.

Za prvé, síť fúzních center Ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických (pozn. založeno po 11. září 2001 a je domácí obdobou Ministerstva obrany), která byla uvedena do provozu v roce 2003, umožnila vládě pomocí různých koordinovaných informačních sítí centralizovat škálu dříve od sebe oddělených informací o Američanech i cizincích, ať už se jedná o  záznamy osobní či obchodní, řidičské průkazy, lokální daně, přestupky, policejní záznamy, atd..

Za druhé, ústřední opatření USA Patriot Act, které 26. října 2006 odsouhlasil prezident George W. Bush, umožnily vládě odposlouchávat telefony, prohledat po předložení dopisu kterékoliv podnikové, osobní, a dokonce knihovní záznamy, a sledovat takzvané „vlky-samotáře“ („lone wolf“ suspects), čili zahraniční občany, jejichž napojení na skupiny označené za teroristické není potvrzené. V tomto ohledu se Obamova administrativa, která tato opatření dále rozšířila, od předchozí Bushovy administrativy jen těžko liší.

Za třetí, od prvního ledna 2008, kdy Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických vyžaduje pasy a přísný sběr dat pro většinu mezinárodní osobní přepravy, pohyb každé osoby cestující z či do USA je registrovaný, takže vláda ví vždy o adrese a místech, kam či odkud jedinec cestuje.

Nedávné rozhodnutí Úřadu pro dopravní bezpečnost (USTSA) používat rentgenování celého těla na letištích a osahávání celého těla při kontrolách je dalším příkladem, kdy jsou takzvané bezpečnostní procedury aplikovány slepě a bez rozlišování. A bude hůř, jelikož se bylo oznámeno, že takovéto rentgenování těl, které hrubě zasahuje do soukromí, může být uvedeno i v hotelích, obchodních domech, vlacích, autobusech, přístavech, atd..

Toto je několik hlavních způsobů, jakými nový vládní aparát sbírá informace o jedincích. Existuje mnoho dalších. – Jak příklad uvedu požadavek (od roku 2002), aby americké střední školy dávaly vojenským rekrutantům Pentagonu jména a kontaktní informace všech starších a mladších studentů. V případě odmítnutí požadavku může dojít k odepření vládního financování.

Další logický krok Americké vlády by bylo následovat nedávné přijatého opatření v Itálii, které přímo zakazuje používání hotovosti pro většinu transakcí, kromě malých objemů, čímž vláda získává ještě detailnější informace o příjmech, nákupech a náhradách. V elektronickém věku nic neunikne pozornému oku vlády. Lidé budou registrování, vyfotografováni a vyhodnoceni.

S ohledem na způsob, jakým systémy masového vládního sledování dosud rostou, je skutečně možné, že do roku 2020 budou Američané žít v „Překrásném novém světě“.

(celý článek: Big Brother: America’s Police State Mentality in the Electronic Age)

Zajímavá přednáška Alfreda McCoye o vývoji technik sledování občanů v USA od jeho počátků v americké kolonii na Filipínách až po dnešek. Odvysílalo Pacifica Radio, zde naleznete MP3: http://www.againstthegrain.org/program/380/id/510519/tues-12-21-10-empire-abroad-surveillance-home

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: