Skip to content

Generálmajor Smedley Butler: War is a Racket

31/01/2011

Smedley Darlington Butler (* 30. července 1881, West Chester, Pensylvánie, USA – 21. června 1940, Philadelphia, USA) byl americký generálmajor U.S. Marine Corps ve své době nejvíce dekorovaný mariňák v historii Spojených států.

V armádě sloužil od roku 1898 do roku 1931, bojoval v šesti významných konfliktech Spojených států první třetiny 20. století, z čehož své vůdcovské schopnosti zúročil ve třech významných bitvách (u Tientsin, San Tan Pating v Boxerském povstání a u Veracruz v Mexické revoluci).

Během 34 let své služby u amerického námořnictva byl vyznamenán mnoha metály za hrdinství, včetně Marine Corps Brevet Medal (nejvyšší metál námořnictva své doby pro důstojníky) a medailí cti (Medal of Honor) a to hned dvakrát. Pouze 19 lidí tuto medaili získalo dvakrát, pouze tři získali oba typy těchto dvou ocenění a pouze Butler je získal za dvě rozdílné akce.

Navíc ke své vojenské kariéře vstoupil do povědomí svými protiintervencionistickými postoji a jeho knihou War is a Racket, která jako jedna z prvních popisovala tzv. vojensko-průmyslový komplex. Po odchodu z armády se stal populárním řečníkem na setkáních organizovaných veterány, pacifisty a náboženskými skupinami 30. let 20. století.

V roce 1934 dosvědčil Kongresu Spojených států, že skupina bohatých průmyslníků plánovala vojenský převrat (tzv. Bussiness Plot) s cílem svrhnout vládu prezidenta Franklina D. Roosevelta.

O zhodnocení své vojenské kariéry řekl v roce 1935 následující:

Strávil jsem 33 let a 4 měsíce v aktivní vojenské službě a během té doby jsem nejvíce času trávil jako vysoce postavený ranař pro velký byznys, Wall Street a bankéře. Jednoduše řečeno, byl jsem bandita, gangster kapitalismu. Pomáhal jsem udělat Mexiko a zejména Tampico bezpečné pro americké ropné zájmy v roce 1914. Pomohl jsem učinit z Haiti a Kuby decentní místo pro chlapce z National City Bank, aby tam vybírali výnosy. Pomáhal jsem znásilnit půl tuctu republik ve Střední Americe ve prospěch Wall Streetu. Pomáhal jsem očistit Nikaraguu pro International Banking House of Brown Brothers v letech 1902-1912. Přinesl jsem světlo do Dominikánské republiky pro zájmy amerického cukrovarnictví v roce 1916. Pomohl jsem učinit Honduras správným místem pro americké ovocnářské společnosti v roce 1903. V Číně jsem roku 1927 pomohl vyšlapat cestu Standard Oilu, který do ní expandoval nikým neobtěžován. Když se na to podívám zpětným pohledem, býval bych mohl Al Caponemu dát pár rad. On řádil přinejlepším ve třech okresech. Já na třech kontinentech.
— Smedley Butler, Common Sence, 1935

zdroj: Wikipedia

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: