Skip to content

Egypt – katastrofa biblických rozměrů aneb chudáci už nemají co ztratit

04/02/2011

Martin Martínek, Britské listy

Ještě loni Egypt dovezl kolem 5 mil tun pšenice z Ruska. Po loňské neúrodě Rusko zastavilo vývoz obilí. To by nakonec asi nebylo tím hlavním problémem – obilí se urodilo jinde ve světě. Problém je s cenou – podle ruských údajů dosahovala cena ruské pšenice kolem 240 dolarů za tunu. Americká však je minimálně o pětinu dražší a stejně jako je dražší je i australská či evropská pšenice. Jen za rok 2010 se cena pšenice na chicagské burze zvýšila o bezmála polovinu. Z nemalé části je to důsledek nového pole pro spekulanty – investice do komoditních indexů.

Je přitom známo, že egyptský státní rozpočet musí dotovat cenu obilí – jen toto zvýšení cen vyžaduje zhruba miliardu dolarů. Dotace cen pšenice je naprosto nezbytná – odhaduje se, že až polovina obyvatel Egypta žije za 2 dolary denně a pětina za méně než jeden dolar a jsou to především lidé ve velkých městech. Přitom kontrast mezi bohatými a chudými právě ve městech je nejmarkantnější. A to nemluvíme o všude přítomné korupci…

Tito chudáci už nemají co ztratit. A jestli se vlivem těchto bouří naruší zásobování ve městech, pak důsledky si jen těžko umíme představit. Kdo zajistí zásobování v Káhiře s 20 miliony obyvatel? Lidi, které žene hlad, nezastaví vůbec nic….

(celý článek: Egypt – katastrofa biblických rozměrů aneb chudáci už nemají co ztratit)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: