Skip to content

Ekonom William Black o výsledcích zprávy komise pro vyšetřování finanční krize

05/02/2011

Titulky ze zprávy Komise pro vyšetřování finanční krize:

„Došli jsme k závěru, že finanční krizi bylo možno předejít… Došli jsme k závěru, že rozsáhlé pochybení finanční regulace a dohledu se ukázalo devastujícím pro stabilitu národních finančních trhů… Došli jsme k závěru, že dramatické pochybení korporátního řízení a rizikového managementu (sic) v mnoha systémově důležitých institucích byly klíčové pro vznik krize.. Došli jsme k závěru, že kombinace nadměrného půjčování, riskantních investic a nedostatku transparentnosti nasměrovala finanční systém ke krizi… Došli jsme k závěru, že vláda nebyla na krizi připravená, její nekonzistentní odpověď zvětšila nejistotu a paniku na finančních trzích… Došli jsme k závěru, že došlo k systémovému zhroucení odpovědnosti a etiky… Došli jsme k závěru, že zhroucení standartu pro poskytování půjček a rozšířenost sekuritizace půjček byla jiskrou, která zažehla požár nákazy a krize… Došli jsme k závěru, že obchodování s deriváty významně přispělo ke krizi… Došli jsme k závěru, ratingové agentury byly součástí mašinerie, která vedla k finanční destrukci.“

Podle Williama Blacka byla komise silně rozdělena po stranických liniích; členové komise, kteří nesouhlasili se závěry zprávy, byly nominování stejnými lidmi, kteří se podíleli na deregulaci finančních trhů. Komise i Kongres odmítají označit aktivity finančních institucí, které vedly ke krizi, za podvod; tím se vyhýbají vyvození závěru, že viníci musí být trestně stíháni. Z miliónů úvěrů, které finanční instituce poskytly rizikovým skupinám, bylo 90% podvodných (asi milion podvodných úvěrů ročně); lhaní bylo systematicky podporováno – např. jeden poskytovatel úroků si vedl černou listinu rizikových osob, na kterou ale nepřidával ty, kteří byli ochotní kvůli bankovní záruce lhát o svém majetku. Nedošlo k jedinému obvinění poskytovatelů půjček, oproti 1000 během krize pojišťoven začátkem 90 let (savings and loans crisis); po 9/11 došlo k snížení perzonálu FBI pro vyšetřování finančních podvodů, a to v krizi, která je podle Blacka 40 krát větší, než krize pojišťoven.
Komise podle Blacka neměla možnost adekvátně finanční podvody prošetřit, protože neměla k dispozici záznamy z vyšetřování FBI, soudní záznamy a záznamy z řízení regulátorů, dostala málo času, nízký rozpočet a málo perzonálu. Výsledkem podle Blacka je, že o současné finanční krizi ví komise pro její vyšetřování asi setinu toho, co o krizi pojišťoven. Zločiny „bílé límečky“ můžou provádět skoro beztrestně.

Podrobnosti o zprávě: Krizi v USA se dalo předejít, zavinily ji banky i nečinnost úřadů

No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: