Skip to content

Jak je to s Muslimským bratrstvem podruhé

13/02/2011

Zajímavý vhled do moderní historie Egypta poskytl rozhovor s Gilbertem Ascharem, profesorem mezinárodních vztahů na University of London, pro The Real News. Rozhovor pojednává o vzestupu moderního sekulárního nacionalizmu (nasserismus) v Egyptě a pokus o jeho potlačení Spojenými státy podporou fundamentalistického Muslimského bratrstva. Podporu protinasseovského Muslimského bratrstva je třeba vidět nejen jako reakci na nepřátelství s Izraelem a přátelství se Sovětským svazem, ale i jako pokus o zabránění vzestupu silného arabského státu na Blízkém východě (nedejbože panarabské unie). Strategii rozděluj a panuj sleduje Západ na Blízkém východě již od dob kolonializmu – jako příklad lze uvést rozdělení Egypta a Súdánu, irácko – íránskou válku, rozčtvrcení Kurdistánu, vznik sporu o Kašmír mezi Pakistánem a Indií, v současnosti podle některých také rozdmýchávání nenávisti mezi náboženskými skupinami jako jsou koptové a muslimové…

Pro připomenutí něco o generálovi Nasserovi: svrhl monarchii v Egyptě a Súdánu (dynastie Muhammada Alího), byl to arabský nacionalista a zastánce panarabismu, plánoval např. spojení se Sýrií; v zemi zavedl tzv. arabský socialismus, který spočíval ve znárodňování různých podniků, ale zároveň odmítal marxismu – soukromé vlastnictví nemělo být zrušeno.

Zde úryvek z rozhovoru pojednávající o Muslimském bratrstvu:

JAY: Máme jeden citát od prezidenta Eisenhowera, kde mluví o užití aliance se … saudskou královskou rodinou, a jejich obrany Mekky, k šíření wahhábismu na Blízkém východě, a jedním z cílů je boj s nasserismem. Tak jak tedy USA naložil s Nasserem?

ACHCAR: … poté, co se režim začal orientovat na Sovětský svaz, což začalo zhruba v polovině 50 let, kdy došlo k rozšíření dovozu zbraní, tato země (Egypt), začala být z pohledu Washingtonu, jak jsem již řekl, další Kuba. … to bylo pro Washington jako další komunistický stát úzce spojen se Sovětským svazem, tedy součástí sovětského systému. A Spojné státy čelily Egyptu skrze svůj hlavní region – nejstarší spojenec v oblasti, kterým je Království Saúdské Arábie – a co bychom neměli zapomínat,… že Království Saúdské Arábie je nejvíc nedemokratický, diskriminující, obskurantský a fundamentalistický stát v celém regionu, a že v porovnání se Královstvím Saúdské Arábie je Írán – dokonce Írán – naprosto příkladný co do demokracie a genderové svobody. Tedy tento stát je nejstarším spojencem Spojených států v regionu, je vlastně jejich protektorátem. Nazývám jej v jedné mé knize islámským Texasem. Je to skutečný 52. stát Spojených států amerických – vlastně 51.. Království Saúdské Arábie bylo … klíčovým pro alianci Spojených států, která se snažila bojovat s nasserismem. Uskutečnit se to mělo skrze pomoc Muslimskému bratrstvu, … které bylo potlačované Nasserem po roce 1954, kdy se jej pokusili zavraždit, a které … Muslimské bratrstvo se stalo Nasserovým nejzarytějším nepřítelem. … nejodhodlanější nepřítel bylo Muslimské bratrstvo, které bylo podporované Saudskou Arábií, CIA a spojenými státy.

JAY: Ano. To je samozřejmě … jedna z největších ironií z celé současné rétoriky současné války proti teroru, že tolik z islámských extremistických hnutí bylo podporováno a bylo jim umožněno vzniknout díky USA a Sudům, aby bojovali proti nasserismu a jiným formám arabského nacionalismu.

ACHCAR: Jistě. … Spojené státy hrály hlavní roli ve vytvoření takové druhu politického okruhu, jaký se prosadil v 70. letech a skrze které se islámské fundamentalistické organizace a hnutí staly hlavními silami… přinejmenším v masové opozici v arabském světě. To je výsledek dvou desetiletí boje Spojených států proti veškerým progresivním proudům – sekularizmu, nebo jakkoli to chceme nazvat, a jakémukoliv levicovému proudu v dané oblasti – a boje proti nim za použití islámu, Muslimského bratrstva, Království Saúdské Arábie,  a celé škály islámských fundamentalistických organizací. Tento druh… strategie sledované Washingtonem, byl ukončen relativně nedávno, protože poslední důležitý názorný příklad této strategie je válka v Afganistánu proti Sovětskému svazu. … každý ví, že tam Spojené státy byly taky, … používaly islámské fundamentalisty spolu s Královstvím Saúdské Arábie a pakistánskou diktaturou pro boj proti sovětské okupaci oné země.

celý rozhovor: http://therealnews.com/t2/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=74&jumival=6250

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: