Skip to content

Chris Hedges: Rozpoznat jazyk tyranie

15/02/2011

Britské listy

Impéria komunikují dvojím jazykem. Jeden se vyjadřuje v imperativech. Je to jazyk rozkazu a síly. Tento militarizovaný jazyk pohrdá lidským životem a oslavuje hypermaskulinitu. Vyžaduje. Ani se nepokouší ospravedlnit flagrantní loupež přírodních zdrojů a bohatství, nebo použití nerozlišujícího násilí. Když jsou na checkpointu v Iráku rodiny postříleny, mluví se o nich, jako by byly „opilé“. Tak to chodí. Druhý jazyk impéria je měkčí. Používá slovníku ideálů a ušlechtilých cílů a trvá na tom, že moc impéria je vznešená a laskavá. Jazyk dobročinnosti je používán při hovoru k těm, kdo se nacházejí mimo centra smrti a drancování, k těm, kdo dosud nebyli zcela zlomeni, k těm, jež je dosud třeba svádět, aby přenechali moc predátorům. Cesta směřující k naprostému zbavení moci nicméně končí na stejném místě. Je to jen jazyk používaný při tom, když vás tam dostávají, co se liší.

Jazyk slepé poslušnosti a retribuce je používán úřady v našich vnitřních městech, od Detroitu po Oakland, stejně jako ve vězeňském systému. Je to jazyk, jenž je Iráčanům a Afgháncům důvěrně znám. Avšak pro členy naší zanikající střední třídy – stejně jako pro ty uvnitř dělnické třídy, které konfrontace s novou politickou a ekonomickou konfigurací teprve čeká – je to efektní použití výrazů jako souhlas ovládaných a demokracie, co pomáhá ukolébat samolibost. Čím déle věříme ve fikci, podle níž jsme zahrnuti do korporátní mocenské struktury, tím snadněji korporace plení zemi bez hrozby rebelie. Ti, kdo znají pravdu, jsou zničeni. Ti, kdo ji neznají, jsou obelháváni. Ti, kdo konzumují a opakují lži – včetně liberálních institucí a tisku, církve, institucí vzdělávání, kultury, odborů a Demokratické strany – napomáhají našemu zbavování moci. Žádný systém totální kontroly, včetně korporátní kontroly, neukazuje své extrémní formy hned na počátku. Tyto formy expandují, když nenarážejí na odpor.

(celý článek: Rozpoznat jazyk tyranie)

Rád bych upozornil na rozhovor Scotta Hortona a Chrise Hedgese pro Antiwar Radio, kde mluví o Hedgesově článku, ale i o cestě, kterou by k sobě měli najít progresivci s libertariány (pravice – levice). Jinými slovy inspirativní libertariánsko-progresivní ekumenismus v akci, to potřebuje i náš odboj proti tyranii! Link: http://antiwar.com/radio/2011/02/14/chris-hedges-8/

No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: