Skip to content

Juan Cole: Velká arabská revolta

01/03/2011

Britské listy

Celoživotní prezidenti a absolutní monarchové arabského světa se kvůli tuniské a egyptské revoluci třesou. Arabská politika během posledních třiceti let uvízla na mrtvém bodě, z nějž se ji teď davy pokoušejí uvolnit. Protestující se dotkli fenoménu upírského státu a dospěli k závěru, že než bude možno cokoliv důležitého změnit, musejí mu vrazit kůl do srdce.

Za evropského kolonialismu zažil Střední Východ jen několik dekád klasické liberální vlády – během první poloviny dvacátého století. Egypt, Irák a Írán měly volené parlamenty, premiéry a lidové strany. Nicméně liberální vláda byla nakonec zdiskreditována, když se ukázalo, že je z velké části hrou velkých pozemkových vlastníků otevřenou vlivům a úplatkům dychtivých západních mocností.

Přibližně od 50. let se moderní monopartijní státy na Středním Východě ospravedlňovaly bojem za nezávislost na západních koloniálních mocnostech a zkorumpovaných parlamentních režimech. Provedly pozemkovou reformu, vytvořily rozsáhlý veřejný sektor a prosazovaly industrializaci ve státní režii. V posledních desetiletích se nicméně všechny vládnoucí strany podporované nacionalistickými důstojníky stále více redukovaly na pouhý přívěsek celoživotního prezidenta a jeho rozsáhlého klanu. Masivní sítě informátorů a tajná policie hájily zájmy centrální exekutivy.

(celý článek: Velká arabská revolta)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: