Přejít k obsahu webu

Libye a imperialismus

01/03/2011

Outsider Media

Ze všech těch zápasů, které právě probíhají v severní Africe a na Blízkém východě, je nejspletitější ten v Libyi. Jaký charakter má opozice proti Kaddáfího režimu, která teď údajně řídí město Benghází na východě země?

Je pouhou náhodou, že povstání začalo právě v Benghází, které leží severně od nejbohatších libyjských ropných polí, jakož i v blízkosti většiny libyjských ropovodů a plynovodů, rafinerií a přístavů, z nichž se expeduje zkapalněný zemní plyn? Existuje plán na rozdělení země? Jaké je riziko imperialistické vojenské intervence, která představuje nejzávažnější nebezpečí pro lid celé této oblasti?

Libye není jako Egypt. Její vůdce, Muammar Kaddáfí, nebyl imperialistickou loutkou jako Husní Mubarak. Po mnoho let byl spojencem zemí a hnutí, které bojovaly proti imperialismu. Při převzetí moci vojenským převratem v roce 1969 znárodnil libyjskou ropu a použil většinu peněz k tomu, aby rozvinul libyjské hospodářství. Životní podmínky lidu se dramaticky zlepšily.

Za to byli imperialisté odhodláni Libyi rozdrtit. Spojené státy dokonce v roce 1986 provedly letecké údery na Tripolis a Benghází, které zabily 60 lidí, včetně Kaddáfího malé dcerky – což je korporátními médii uváděno jen velmi zřídka. USA i OSN uvalily na Libyi sankce, které měly zničit její ekonomiku. Poté, co USA v roce 2003 provedly invazi do Iráku a srovnaly velké části Bagdádu se zemí v rámci nadšeně popisované bombardovací kampaně Pentagonu „Shock and awe“, pokusil se Kaddáfí odvrátit hrozbu toho, že další agrese bude proti Libyi, pomocí velkých politických a ekonomických ústupků imperialistům. Otevřel ekonomiku zahraničním bankám a podnikům; souhlasil s požadavky MMF na „strukturální změny“, zprivatizoval mnoho státních podniků a omezil státní dotace na základní potřeby jako jsou potraviny a paliva.

(celý čánek: Libye a imperialismus)

No comments yet

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: