Skip to content

F. W. Engdahl: Egyptská revolučně tvořivá destrukce rozšiřuje Střední Východ?

04/03/2011

Madline Albraightová: již dlouho v Egyptě pracujeme na podpoře občanské společnosti (7:40)

Britské listy

Vzápětí po snahách o změnu režimu v Tunisku došlo 25. ledna 2011 k propuknutí lidového hnutí proti režimu Husni Mubaraka. V rozporu s pečlivě tvořenou představou, že se Obamova vláda snaží udržet současný Mubarakův režim, Washington ve skutečnosti manipuluje změny egyptského, syrského, jemenského, jordánského a dalších režimů v oblasti. Jde o proces, který bývá nazýván „tvořivá destrukce“.

Základy pro takovou podvratnou změnu režimu byly po několik dekád vyvíjeny Pentagonem, americkými výzvědnými službami a organizacemi jako RAND Corporation. Mají počátek v květnu 1968 při destabilizaci de Gaula ve Francii. Současné události, k nimž dochází nějakých dvacet let po USA podporované změně režimů ve Východní Evropě, jsou první, kdy Washington rozpoutal souběžné akce v mnoha zemích regionu. Je to strategie zrozená z jistého zoufalství, která není bez významného rizika pro Pentagon a dlouhodobé záměry Wall Streetu. Zatím co konečný výsledek pouličních demonstrací v Káhiře a islámském světě zůstává nejasný, širší prvky americké strategie jasné jsou.

Nikdo nemůže zpochybňovat autentičnost stížností, které motivovaly miliony k pouličním demonstracím a riskování života. Nikdo nemůže hájit krutost Mubarakova režimu, mučení a potlačování jeho odpůrců. Nikdo nemůže popřít explozivní nárůst cen potravin, způsobený spekulanty v Chicagu a Wall Streetu a šíleným přechodem amerického zemědělství na pěstování kukuřice pro výrobu ethanolu, který vyhání cenu obilovin nahoru. Egypt, největší světový dovozce pšenice, ji většinu získává z USA. Mezi červnem a listopadem 2010 vzrostla cena pšenice na chicagské burse o 74%, což vedlo ke zvýšení cen potravin v Egyptě o nějakých 30%, přestože egyptská vláda ceny dotovala.

CNN, BBC a další západní media ve svém zpravodajství o egyptských událostech ignorují fakt, že Mubarak je, přes svoje výstřelky doma, hlavní překážkou pro uskutečňování obecných záměrů USA v regionu.

Není přehnané označit vztahy mezi Mubarakem a Obamou za mrazivé. Mubarak byl tvrdě proti Obamově přístupu k Iránu a řešení jeho jaderného programu, byl i proti jeho politice týkající se států v Perském zálivu, Syrie, Libanonu a Palestinců.

(celý článek: Egyptská revolučně tvořivá destrukce rozšiřuje Střední Východ?)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: