Skip to content

Hillary Clintonová: prohráváme mezinárodní informační válku

06/03/2011

Spojené státy prohrávají informační válku, prohlásila ministryně zahraničí Hillary Clintonová před komisí kongresu, kterou žádala o dodatečné finance pro šíření americké propagandy v médiích.

Clintonová prohlásila, že současná soukromá média nejsou dost dobrá pro tento úkol, a jmenovala jejich rivaly Al Jazeeru, čínskou CCTV a RT (Russia Today), které podle svých slov sleduje.

Clintonová hájila rozpočet svého ministerstva před komisí pro zahraniční věci (House’s Committee on Foreign Affairs) ve čtvrtek.

Clintonová řekla, že by USA měly zvýšit propagandistické úsilí a dostat se „zpět do hry“ v tom, co „umíme nejlépe“.

„Běhme studené války jsme byli velice úspěšní v propagaci amerického pohledu. Po pádu berlínské zdi jsme si řekli „ok, dobře, stačilo, máme to za sebou“ a naneštěstí za to platíme vysokou cenu,“ řekla Clintonová. „Naše soukromá média nemůžou zaplnit mezeru.“

„Jsme v informační válce a prohráváme ji. Al Jazeera ji vyhrává, Číňani spustili globální vícejazyčnou televizi, Rusové spustili mediální síť v anglickém jazyce. Viděla jsem ji v několika zemích a je dost instruktivní,“ prohlásila.

Dost se změnilo od dob, kdy západní média včetně BBC a CNN měly monopol na zpravodajství ze světa. Stále více diváků napříč světem sledují různá zahraniční média, aby získali neotřelý pohled na současné události.

O všem vypovídají čísla. Například RT je na Youtube skutečným šlágrem – skoro 300 milionů pohledů, přičemž CNN International má sotva 3 miliony.

Neustále rostoucí sledovanost naznačuje, že dny monopolu jsou sečteny, a že lidé vyžadují pohld z více perspektiv.

Jeden z nedávných příkladů je zpravodajství Al Jazeery o nepokojích na Blízkém východě a v severní Africe, které bylo podle všeho znatelně lepší, než prezentace těchto událostí americkými médii.

Ne každý je ale šťastný, že se výběr médií rozšířil. Šéf federální agentury, která spravuje americké vládní mezinárodní vysílání, v podstatě nazval všechna tato zahraniční média nepřáteli.

Walter Isaacson, šéf federální agentury, která spravuje americké vládní mezinárodní vysílání, včetně Hlasu Ameriky, vloni varoval před vlivem zahraničních médií.

„Naši nepřátele mají nad námi navrch co do schopnosti prosadit svůj hlas,“ řekl v nechvalně známém pokusu o navýšení rozpočtu pro svoji agenturu. Později své prohlášení odvolal a řekl, že se jednalo o nedorozumění.

Novinář a filmař Danny Schechter prohlásil, že USA už nemůžou udržovat monopol na informace.

Spojené státy mají pocit, že se musí bránit, částečně proto, že již nemůžou mít monopol nejen na autoritu v těchto zemích, ale i na diskuzi,“ řekl. „Existují i jiné informace. Existují jiné názory a tyto názory jsou velice škodí zemi, která věří, že její názor je ten jediný správný.“

Shawn Powers z Centra pro mezinárodní mediální vzdělání (Center for International Media Education) souhlasí, že USA  se nalézají v informační válce, řekl ale, že Hillary Clintonová z politických důvodů příliš zdůrazňuje, že USA prohrávají.

“Snaží se obhájit extravagantní rozpočet ministerstva zahraničí, který schvaluji, ale myslím si, že to dělá v čele velkému politickému tlaku na snižování nákladů pro věci jako je vysílání, které se jeví jako redundatní s dalšími soukromími mediálními společnostmi,” řekl. “Včera jsem ji mohli vidět dělat silná prohlášení proč stále potřebujeme mezinárodní média a obzvlášť vysílání.“

Profesor žurnalistiky Christopher Chambers věří, že stanice podobné RT jsou hrozbou pro Washington především kvůli korporátnímu charakteru amerických médií.

“Ve Spojených státech prakticky vidíte prolínání zábavy a zpráv a ty vám podávají asi tři nebo čtyři megakorporace, které nemají zájem o to sbírat informace, ani o zpravodajství, ale komentování zpráv – polemiku – a zábavní omáčku.”
­
“Čím více senzační můžou být, tím víc zajímají demografickou skupinu jejich sponzorů a to je jediné, na čem jim záleží,” dodal.” Nezáleží jim na faktech, ani jim nejde o to, mít lidi na daném místě, aby získaly skutečný příběh. Ve zpravodajství vidíme mnoho chyb a nekompetentnosti, ale to slouží účelům korporací, protože ty umí pouze vydělávat peníze.”

zdroj: http://rt.com/news/information-war-media-us/

Zajímavý komentář Alexe Jonese: http://www.youtube.com/watch?v=odObiDED6JU&feature=related

No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: