Skip to content

Apocalypse Now? Z poškozených reaktorů v Japonsku může uniknout i plutonium

15/03/2011

Pokud se situace v japonských jaderných elektrárnách poškozených po ničivém zemětřesení vymkne – nebo již vymkla – kontrole, mohly by dopady být mnohem závažnější, než v případě výbuchu Černobilu. Harvey Wasserman, editor NukeFree.org a autor mnoha knih o environmentální problematice, upozorňuje na to, že v některých reaktorech bylo jako palivo použito plutonium z vyřazených jaderných bomb (alternativní zdroj zde: http://www.globalpost.com/webblog/japan/updates-fukushima-nuclear-reactor-i-3-mox-fuel-concerns). Podle australské jaderné agentury by se radiace šířila po větru směrem k USA, kam by došla asi po deseti dnech v o něco oslabené intenzitě (viz. obrázek), východní Asii by se tak vyhnul nejsilnější dopad radiace. Kdo ví, kolik toho taková látka může v konečném důsledku zamořit (!). Únik radiace ale již teď není radno brát na lehkou váhu, americké loďstvo naměřilo radiaci 100 mil od japonského pobřeží.

Wasserman rizika katastrofy vysvětlil v rozhovoru pro The Real News:

WYSHAM: Jedna dost neobvyklá věc, která se týče jednoho z reaktorů, jak tomu rozumím, je, že v něm bylo jako zdroj paliva použito plutonium. Můžete vysvětlit tuto situaci, a pokud tam dochází k selhání (roztavení tyčí jaderného paliva), ve kterém hraje roli plutonium a MOX, a co přesně MOX je, proč by to byla vážná situace, ještě vážnější než při běžném selhání?

WASSERMAN: Inu víte, géniové, kteří se podíleli na vybudování jaderného průmyslu, se rozhodli, že použijí jako palivo vyřazené zbraně. A antinukleární hnutí varovalo, že toto je vážná zodpovědnost. Je to drahé a obsahuje to také plutonium. Plutonium je nejsmrtelnější látka známá lidstvu. Pokud ji požijete, vdechnete jenom minimální množství plutonia, může způsobit rakovinu plic. A jak tou rozumím já… myslím, že je to třetí, ale (v každém případě) jeden z reaktorů ve Fukošimě má v sobě palivo MOX… smíšený oxid, jak to nazývají. A pokud tato látka shoří a do atmosféry uniknou částice, pak skutečně hovoříme o riziku zdravotního ohrožení na na naprosto jiné škále, protože cokoliv, co obsahuje plutonium, bude mnohonásobně více  smrtelné než látky, které běžně unikají z jaderných elektráren, a už ty jsou sami o sobě velmi zlé.

(…)

WYSHAM: Poslední otázka Harvey Wassermane. Můžete nám říct, pro ty co jsme v Severní Americe, jak moc bychom se měli obávat, a zda-li se máme začít nějakým způsobem připravovat?

WASSWRMAN: Obavy jsou skutečně na místě. Je zde jodid draselný, který napomáhá… zaplňuje štítnou žlázu jodinem a tím jej chrání před radioaktivním jodinem, ale toto nebude nejhorší jed, který se sem dostane. A ty, které by se sem dostaly – caesium, strontium a celá škála smrtelných chemikálií – nemáme moc možností, jak se před nimi chránit. Nebudeme moct pít mléko po dlouhou dobu. Budou se koncentrovat v mase. Víte, je to apokalyptické. Je to apokalypsa. My jsme říkaly tomuto průmyslu po 30 let, aby skončil, a po tomto, doufejme, skončí. Mezitím ale zanechají strašlivý odkaz.

(zdroj: http://therealnews.com/t2/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=74&jumival=6410)

Nezbývá než počítat s nejhorším a doufat v nejlepší.

aktualizace:

Zjistil jsem, že uvedený obrázek není autorizovaný agenturou, jejíž logo nese, a je třeba ho brát s rezervou. Na druhou stranu i U.S. The Nuclear Regulatory Commission prohásila, že dopad jaderného mraku na USA je „dost možný“. Jak může v praxi vypadat jaderná havárie lze názorně ukázat na radioaktivním mraku nad Evropou po výbuchu Černobilu: http://www.lancs.ac.uk/staff/gyaccp/hazards/image9.gif

Názory se různí, ale podle některých odborníků byl či je v Japonsku scénář ve stylu výbuchu Černobilu možný. Klausův komentář, že se prý po zemětřesení 9 stupňů Richterovy škály ukázalo, že jaderné elektrárny nic neohrozí, podle mého (zvlášť včera) nebyl namístě: a) situace nebyla a ještě není pod kontrolou, b) zemětřesení ukázalo slabiny elektráren v zónách ohrožených rozsáhlejším zemětřesením, jako je Kalifornie nebo Čína – ty jsou stavěny na otřesy 7,5 stupňů RŠ a podobné zemětřesení, jako nastalo v Japonsku (9 stupňů RŠ je skutečné „science-fiction“), by nemuselo znovu (?) projít. Na druhou stranu odpojení elektráren v Německu V REAKCI na Japonsku havárii postrádá jakoukoli logiku.

Nevím, zda náklady na provoz jaderných elektráren (plus těžba uranu, likvidace, chlazení pitnou vodou) odpovídají tržní ceně elektřiny, ale i kdyby, stále je tu malý háček – riziko havárie. Od svých přátel z Afriky vím, jak tamní střední vrstvě znepříjemňuje život drahá elektřina (účet za měsíc je možná jako u nás za rok). Určitě by tam jeden Temelín vítali. Těžko říct, zda vidět jadernou energii jako spásu, viděl bych ji spíš jako nutné, nevyhnutelné zlo.

Reklamy
komentářů 7 leave one →
 1. Jan permalink
  16/03/2011 09:05

  Výborný článek!!! Četl jsem v originále a litoval jsem, že o tomhle u nás nikdo neinformuje, přestože jsou to nejzávažnější věci. Naše media neustále tvrdí, že se vlastně nic tak nebezpečného neděje.
  Dík, že informujete vy. Snad si to přečte hodně lidí.

 2. MKe permalink*
  16/03/2011 16:35

  jiny zdroj potvrzujici uziti plutonia jako paliva (MOX) v reaktoru ve Fukosime z Global Post a The Japan Times:

  http://www.globalpost.com/webblog/japan/updates-fukushima-nuclear-reactor-i-3-mox-fuel-concerns

 3. Neuvěřitelný blábol a HOAX permalink
  19/03/2011 11:17

  Tato stopa odpovídá pozemnímu výbuchu atomovky nad 100MT ,a to se držím při zemi.

  Tvrdit, že na ploše stovek tisíc KM2 je dávka 30sv, která Tě zabije do několika minut je blábol naprosto neuvěřitelný.

  • MKe permalink*
   20/03/2011 17:37

   mě pouze zvedla ze židle zpráva o tom, že v se reaktorech používá plutonium. Pokud by ve Fukošimě došlo k výbuchu ve stylu Černobilu, byly by tím dopady ještě vážnější. Nechtěl jsem tvrdil, že k takovému katastrofickému výbuch dojde, a už a vůbec ne, že budou hromadně umírat lidé. Černobil ale rozhodně měl vážné širší následky a to riziko zřejmě existuje/existovalo i v Japonsku.

 4. New age church? permalink
  25/03/2011 14:02

  Celý článek je absolutní blábol a dá se brát přinejmenším jako sci-fi.
  Proč? Sám autor uvádí, že ten obrázek mohl nakreslit prakticky kdokoliv a dal na něj logo nějaké agentury, bez svolení oné agentury, aby to vypadalo věrohodně a skočilo na to co nejvíce lidí… to samo o sobě už zavání sračkama. Jaderná elektrárna ve Fukušimě (jádro s radioaktivnímy tyčemi, které jsou největší hrozbou) přežila 5x silnější zemětřesení, než na jaké byla konstruována a dokonce to ustálo i vlnu tsunami, která vyřadila i záložní generátory a znemožnila chlazení jádra předepsanou cestou, ale i to japonci vyřešili bez větších problémů a nedochází tedy k “APOKALYPTICKÉMU KONCI SVĚTA“, ba naopak, japonci pouze potvrdili že v tomhle oboru to mají opravdu pod kontrolou a vědí co dělají. Koneckonců myslím, že i kdyby tam spadla jen omítka ze stěny, tak se najde nějakej tonda co si tu pojede svoje “apokalyptický“ vize o konci světa jen proto, že tam spadla omítka a je radioaktivní…(to už jako fakt lol) a stejně tak se pak najde skupina lidí, co ho v tom budou podporovat. Já jen doufám, že se tohle nepřenese v moc velkém měřítku do politických a vědních sfér a nezpomalí to tak technologický vývoj lidstva, že tohle svinstvo je součástí mediálních sfér, na to už jsem si zvykl a tak by to taky mělo zůstat. PS: Ten kdo chce hltat hovna si vždycky najde prdel.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: