Skip to content

Americká špionážní operace se zaměřuje na manipulaci sociálních sítí

21/03/2011

Britské listy

Americká armáda vyvíjí software, které jí umožní tajně manipulovat sociální sítě. Bude k tomu využívat fiktivních internetových existencí, které se budou snažit ovlivňovat diskuse na internetových fórech a sociálních sítích a šířit na nich americkou propagandu.

Jedna internetová korporace v Kalifornii získala kontrakt od ústředního velitelství americké armády (Centcom), aby vytvořila „systém pro konstrukci internetových diskutérů“, který umožní jedinému vojáku, aby řídil zároveň až deset různých svých internetových existencí.

Kontrakt požaduje, aby každá fiktivní internetová existence měla přesvědčivé zázemí, historii a zdokladovaný (i když fiktivní!) životopis a že až 50 řídících důstojníků musí mít možnost řídit své falešné ídentity na internetu, „aniž by se museli obávat, že je sofistikovaný nepřítel odhalí“.

Odborníci na internetový provoz přirovnávají tento projekt k pokusům komunistické Číny potlačovat svobodu projevu na internetu.

Kontrakt americké armády požaduje, aby vznikl „jeden virtuální soukromý server“ v USA a osm dalších serverů, které mají budit dojem, že jsou umístěny mimo USA, aby to vypadalo, jako že se na internetových diskusích podílejí skuteční lidé z různých částí světa.

Software má umožnit pracovníkům americké armády, kteří budou pracovat z jednoho místa v USA po 24 hodin denně, aby zasahovali do vznikajících internetových debat množstvím koordinovaných příspěvků na blozích, na twitteru, v chatroomech i jinde. Tato propaganda se má šířit z letecké základny MacDill nedaleko Tampy na Floridě, kde je ústřední velitelství jednotek speciálních operací americké armády.

Mluvčí Centcomu, velitel Bill Speaks uvedl: „Technologie umožní bloggerské aktivity na internetových stránkách provozovaných v cizích jazycích. Americká armáda tak bude neutralizovat násilnou extremistickou a nepřátelskou propagandu mimo území USA.“

(celý článek: Americká špionážní operace se zaměřuje na manipulaci sociálních sítí)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: