Skip to content

Assange: Internet je nástrojem pro špehování občanů

21/03/2011

Britské listy

„Internet sice má do určité míry schopnost dovědět se do bezprecedentních podrobností, co vláda dělá, a umožňuje nám navzájem spolupracovat ve snaze pohnat represivní vlády a korporace k odpovědnosti, ale zároveňm je to dosud nejefektivnější nástroj pro špehování občanů, jaký svět kdy zažil,“ řekl Assange ve své přednášce na Cambridgské univerzitě. Stovky studentů stály na přednášku frontu dlouhé hodiny.

Assange pokračoval: „Internet není technologií, která by podporovala svobodu projevu. Není to technologie, která by dávala přednost lidských právům. Není to technologie, která by dávala přednost občanskému životu. Je to naopak technologie, kterou je možno využít k vytvoření totalitního špehovacího režimu, jaký jsme dosud nikdy nezažili.“

Assange také argumentoval, že facebook a twitter nehrály příliš významnou roli při nepokojích na Blízkém východě. Daleko větší roli hrála televize Al Džazíra. Ale v příručce egyptských revolucionářů je na první straně „Nepoužívejte facebook a twitter“ a na poslední straně také „Nepoužívejte facebook a twitter“.

Má to své důvody. Před třemi či čtyřmi lety byla v Káhiře menší revoluce, organizovaná prostřednictvím facebooku. Byla velmi malá a facebook byl pak použit k identifikaci všech účastníků, kteří byli zbiti, podrobeni výslechům a uvězněni.

(celý článek: Assange: Internet je nástrojem pro špehování občanů)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: