Skip to content

Role al-Kajdy v libyjském povstání

24/03/2011

Historik Webster Tarpley spekuluje o tom, že USA využívají al-Kajdu k rozdmýchání nepokojů, aby daly záminku k intervenci. Pokračování Tarleyho analýzy: http://www.youtube.com/watch?v=QW5oO61450M&feature=related

Zajímavě o nezodpovědné podpoře západu – chtěné či nechtěné – islámským radikalistům v Libyii napsal Karel Dolejší pro Britské listy:

Že Kyrenaika, a speciálně Benghází a Derna, je územím extrémně promořeným militantními islamisty, to si nevymyslel nějaký Kaddáfí, ale konstatovali experti amerického West Pointu na základě Sindžarských seznamů ukořistěných v Iráku. Libyjská islámská bojová skupina není výmyslem vládních propagandistů v Tripolisu, ale skutečným polovojenských uskupením, které vedlo proti Kaddáfímu ozbrojený boj už řadu let a jejíž radikálnější křídlo se připojilo k al-Kájdě. Poté co byla skupina režimem přechodně potlačena vedl Sajf al-Islám Kaddáfí úsilí o politickou rehabilitaci islamistů výměnou za slib, že už nepozvednou zbraně proti vládě. Byl to slib vynucený, a takové se dodržovat nemusejí – jenže pak je tu ještě otázka, oč militantním extrémistům skutečně jde. Ti kdo nemají krátkou paměť si samozřejmě vybaví, jak rozhodně Západ po léta popíral tvrzení o napojení vlastních spojenců v Kosovu na organizovaný zločin – a kolik let muselo pak uplynout, než byla konečně pravda o Kosovské osvobozenecké armádě oficiálně připuštěna. Máme i tentokrát „ve jménu humanity“ opakovat stejnou chybu a zakrývat si oči před fakty?

Nikdo pochopitelně nemá přesné údaje o tom, co si v tuto chvíli myslí arabská ulice, a tak „souznění“ s ní… je poněkud zapeklitý úkol. Bude ale arabská ulice nadšena dlouhou a krvavou občanskou válkou v Libyi, během níž se země začne podobat spíše Afghánistánu než západním demokraciím? Bude tleskat novému režimu, který ztratí kontrolu nad vlastními přírodními zdroji a schopnost provádět samostatnou zahraniční politiku? Nemyslím si to.

Evropa ani levice nemají nejmenší důvod vybírat si v libyjském konfliktu tu „správnou“ stranu. Žádná taková tam totiž neexistuje. Někteří mají možná špatné svědomí z toho, že Mubarak a Bin Alí v Egyptě a Tunisku vedli politické formace, které byly členkami Socialistické internacionály, a jiní zase z toho, že Kaddáfí hovoříval o radikálním socialismu a boji proti kolonialismu. Pokud jim to vadí až teprve teď, je to doopravdy jen jejich problém, který by si mohli odreagovávat jiným způsobem než vychvalováním náletů. A imbecilní logika, podle které „Roger Garaudy podporoval Kaddáfího, a proto Bernard-Henri Lévy musí podporovat jeho nepřátele“, je specificky francouzská historická zátěž, která nás nemusí a nemá ani v nejmenším zajímat. Přiměřené stanovisko nevzniká přecházením z extrému do extrému a bezmoc Západu v Libyi není menší než třeba v Pobřeží Slonoviny nebo Zimbabwe – ovšem v těchto případech po ozbrojené intervenci nikdo nevolá. To že je postoj Západu k těmto záležitostem bez ozbrojeného zásahu fakticky velmi málo důležitý ovšem není nic proti tomu, jak irelevantní jsou pro další vývoj postoje různých mezinárodních levičáckých organizací…

Všechny ty tuny „principiálních“ úvah o postojích k libyjské krizi jaksi bez povšimnutí přecházejí jednoduchý fakt, že Západ převzal odpovědnost za přežití prapodivné koalice povstalců, jejíž významnou složku představují islámští extrémisté, a která se ukázala být organizačně i vojensky neschopnou. Západ vstoupil do konfliktu a občanskou válku tak eskaloval a prodloužil. Na tom není samo o sobě vůbec nic obdivuhodného a je zcela legitimní ptát se na možné skryté motivy takové na pohled iracionální akce. Pokud to neuděláme teď, pak nás to stejně nemine v okamžiku, kdy vítězní povstalci začnou po tisících podřezávat Kaddáfího příznivce.

(celý článek: Proletáři všech zemí, zaujměte postoje!)

Reklamy
No comments yet

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: